Serwis sprężarek śrubowych

Serwis sprężarki śrubowej

Serwis sprężarek śrubowych

Serwis sprężarek śrubowych, ale również sprężarek łopatkowych, turbokompresorów i innych sprężarek powietrza, albo gazów podzieliłbym na potrzeby niniejszego artykułu na dwie grupy:

  • Serwis jako naprawa sprężarki, usunięcie usterki w celu przywrócenia pełnej sprawności
  • Serwis jako usługa przeglądu okresowego, konserwacja

W moich poradach możesz też przeczytać o serwisie sprężarki na etapie uruchomienia, codziennym serwisie sprężarek lub serwisie sprężarek np. zimą.

W przedsiębiorstwie, jakich jest dużo w Polsce, wśród kadry zarządzającej procesami:

  • Każdy ma jakiś problem zwany wyzwaniem 🙂
  • Wszyscy mają nieefektywne operacje do poprawy i są już w procesie 🙂
  • Większość ma bardzo dużo danych do analizy
  • Często zadają sobie pytanie „Jak to możemy zrobić lepiej?”
  • Emeryt odchodzi i zabiera ze sobą wiedzę, a nowa generacja musi sobie poradzić z procesami

Dla Szefów Utrzymania Ruchu, takim problemem może być prawidłowa praca sprężarek śrubowych.

Istnieją trzy podejścia do takiego serwisu sprężarek różniące się sposobem postępowania w czasie eksploatacji:

Serwis sprężarek – Reactive Maintenance

Konserwacja reaktywna, serwis sprężarek po wystąpieniu awarii inaczej „run to failure”.

Wyobraź sobie, że eksploatujesz sprężarkę śrubową. Do momentu wystąpienia awarii. Nie zważasz na dziwne dźwięki dobiegające ze stopnia sprężającego, albo podwyższoną temperaturę oleju. Aż nagle nie możesz jej uruchomić po weekendzie, sprężarka przestała pracować i tłoczyć powietrze do twojej instalacji sprężonego powietrza.

serwis sprężarek śrubowych-reactive

Dzwonisz po serwis sprężarek śrubowych i zamawiasz usługę. Technicy przyjeżdżają i naprawiają kompresor.

Płacisz za części, dojazd oraz za pracę, którą wykonali. Trochę drogo, a dodatkowo powiedzieli, że gdybyś wezwał ich jak tylko wystąpiły pierwsze objawy, to byś zapłacił 10 % tego co teraz musisz zapłacić.

Zmieniasz swoje podejście do serwisu sprężarek. Teraz będzie proaktywne.

Serwis sprężarek – Preventive Maintenance

Konserwacja prewencyjna / zapobiegawcza, serwis sprężarek zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi.

Masz już nauczkę. Zapłaciłeś za lekcję i zmieniasz podejście do serwisu kompresora. Teraz stosujesz się ściśle do zaleceń. Wymieniasz olej do sprężarek co 2000 godzin albo 4000 godzin w zależności jakim olejem jest zalana sprężarka. Wymieniasz filtr oleju i separator oleju też zgodnie z zaleceniami instrukcji. Tak samo z filtrami powietrza, paskami klinowymi, czujnikami temperatury lub ciśnienia i kilkoma innymi częściami.

serwis sprężarek śrubowych-preventive

Na razie są to niewysokie kwoty. Aż dochodzisz do momentu, gdzie w instrukcji jest napisane, że musisz przeprowadzić remont stopnia sprężającego. A to kosztuje już 20-30% wartości nowej sprężarki.

Po wykonaniu przeglądu podliczasz sobie koszty serwisu sprężarek, jest dużo, ale mniej niż w pierwszym przypadku konserwacji reaktywnej. Wtedy musiałeś wymienić cały stopień sprężający na nowy. No i brak powietrza kosztował jeden dzień przestoju przedsiębiorstwa. Za to można było kupić dwie nowe sprężarki śrubowe.

Teoretyczne teraz masz pewność, że sprężarka pracuje prawidłowo i nie zawiedzie cię w najmniej odpowiednim czasie.

Jednak zastanawiasz się, czy jest możliwość zaoszczędzenia trochę na serwisie sprężarek śrubowych i jednocześnie zapewnienie sobie tej pewności, że sprężarka Cię nie zawiedzie. Że będzie pracować prawidłowo i w sposób niezakłócony tłoczyć sprężone powietrze do Twojej instalacji pneumatycznej.

Serwis sprężarek – Predictive Maintenance

Konserwacja predykcyjna, serwis sprężarek, gdy prawdopodobieństwo awarii rośnie, ale jeszcze przed wystąpieniem awarii.

Nagle sobie przypominasz, że przecież warunki w sprężarkowni masz idealne. Bardzo niskie zapylenie i świetna wentylacja. Olej nie przegrzewa się. Masz podejrzenie, że pewnie ten olej miałby wysokie właściwości smarne i chłodzące jeszcze przez kilka tysięcy godzin pracy. Może trzeba było tylko wymienić filtr oleju? Czysta oszczędność.

A potem ten kosztowny remont stopnia sprężającego. Nie było wibracji na łożyskach, zwiększonego poboru energii elektrycznej, zwiększonej temperatury obudowy. Pewnie ten remont można byłoby przeprowadzić kilkanaście tysięcy godzin później.

Dwa razy słowo „pewnie” … A może jeszcze kilka innych „pewnie”, które spowodowały, że wprawdzie sprężarka śrubowa była serwisowana zgodnie z zaleceniami, ale czy optymalnie technicznie i ekonomicznie?

serwis sprężarek śrubowych-koszty

W Internecie dostępny jest na różnych stronach powyższy wykres pokazujący przebieg kosztów w zależności od przyjętego schematu serwisowania.

Do głosu dochodzi konserwacja predykcyjna. Jej celem jest utrzymanie niskich kosztów eksploatacji sprężarek śrubowych poprzez zmniejszenie częstotliwości prac serwisowych i zminimalizowanie awarii.

Konserwacja zapobiegawcza jest wykonywana, tylko że w zmienionym zakresie i w innym czasie.

Natomiast ten zakres i czas jest określony na podstawie zbieranych danych z czujników zamontowanych w sprężarce śrubowej i analiz tych danych oprogramowaniem stworzonym dla tych sprężarek z wykorzystaniem historycznie zbieranych danych i najlepiej z dużej ilości populacji sprężarek.

serwis sprężarek śrubowych-iconn

W takim systemie ważna jest jeszcze Twoja reakcja. Będziesz dostawać powiadomienia o stanach alarmowych za pośrednictwem SMSów, maili lub telefonów od firmy, która serwisuje Twoją sprężarkę. Musisz odpowiednio zareagować.

Internet of Things – IoT

Będziesz mieć podgląd wszystkich parametrów pracy sprężarki śrubowej. I to jest początek Internet of Things (IoT) / Internetu Rzeczy, Industry 4.0 / Przemysłu 4.0 i Twojej rewolucji przemysłowej.

Może już jesteś w takim systemie, albo dopiero się o nim dowiedziałeś. W każdym razie masz teraz szansę zoptymalizować koszty produkcji, zwiększyć konkurencyjność i zmaksymalizować zyski.

Podstawowe pakiety do przekazywania informacji u niektórych producentów sprężarek śrubowych są bezpłatne. Bardziej zaawansowane systemy są montowane „za pieniądze”, ale korzyści, które możesz uzyskać są jeszcze większe. Możesz np. ograniczyć zużycie energii elektrycznej, największego kosztu posiadania i eksploatowania sprężarki śrubowej. Albo możesz uniknąć przestoju całego przedsiębiorstwa, gdzie jeden dzień produkcji kosztuje np. 200.000 PLN.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej nt. takiego systemu to w sprężarkach Gardner Denver, CompAir albo Champion nazywa się on i-Conn i możesz o nim przeczytać w innym moim artykule pt. „Monitoring kompresora”.

serwis sprężarek śrubowych-odczyty

Jest jeszcze poważna literatura z opisem terminologii dotyczącej obsługiwania – norma PN-EN 13306:2018-01.

Zadzwoń do mnie

Ja osobiście wolę porozmawiać z „żywym” człowiekiem więc jeżeli i ty masz tak to zadzwoń do mnie, albo do naszego serwisu dowiedzieć się jakie mamy możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *