Spis porad

Inne media

Wpisy w poradniku Sprężarkowni to nie wszystko. Możesz też większość porad odsłuchać w formie podcastu na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast i Anchor albo na YouTube

Sprężarkownia

Sprężarkownia to pomieszczenie, w którym stoją kompresory. W tym rozdziale przeczytasz o wymaganiach, jakie musi spełnić sprężarkownia, aby eksploatacja kompresorów była bezproblemowa.

Sprężarki i kompresory

Generalnie ten rozdział mówi o kompresorach lub sprężarkach (bo to nie to samo).

Trochę o wydajnościach, trochę o rozwiązaniach konstrukcyjnych stosowanych w sprężarkach, albo porównaniach różnych technologii. Koniecznie sprawdź dalsze wpisy, bo porady o kompresorach mogą być przypisane do konkretnej technologii np. czyszczenia suchym lodem lub piaskowania.

Serwis

Od serwisu sprężarek zależy, jak pewnym będą źródłem sprężonego powietrza. Jak o nie dbać na każdym etapie eksploatacji lub pory roku przeczytasz w poniższych poradach.

Czyszczenie suchym lodem

Do czyszczenia suchym lodem potrzebne jest sprężone powietrze w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości. Jak wybrać kompresor do tego zastosowania przeczytasz w poradach tego rozdziału.

Piaskowanie

Piaskowanie jest metodą strumieniowo-ścierną wykorzystującą sprężone powietrze do nadania ścierniwu prędkości. A z pomocą jakiego kompresora to zrobić? To zależy do kilku czynników i o tym są poniższe porady.

Uzdatnianie sprężonego powietrza

W zależności od zastosowania potrzebujesz odpowiedniej jakości sprężonego powietrza. Masz wodę w instalacji? Chcesz się jej pozbyć? Poczytaj jak zadbać o czystość sprężonego powietrza.

Azot

Kupujesz azot, mimo że masz go w otaczającym Cię powietrzu. A może warto go rozpocząć produkować w Twoim zakładzie? Jeżeli chcesz się uniezależnić od dostaw poczytaj o tym jak to zrobić.

Zbiornik do kompresora

Wprawdzie zbiornik sprężonego powietrza jest jednym z elementów instalacji pneumatycznej i może służyć m.in. do uzdatniania go, to warto jest stworzyć oddzielny rozdział. Dlaczego? Sam się przekonaj czytając porady.

Instalacje sprężonego powietrza

Wyprodukowane sprężone powietrze trzeba przekazać dalej instalacją do odbiorników. Trochę wiadomości o instalacjach, materiałach wykorzystywanych do ich budowy, sposobach prowadzenia i zasadach, żeby straty na przesyle były jak najmniejsze.