Codzienny serwis kompresorów

A więc się stało. Kupiłeś nową sprężarkę śrubową albo łopatkową i serwis sprężarek sprzedawcy przywiózł ją do Twojego przedsiębiorstwa, a Ty powinieneś wykonywać codzienny serwis kompresorów.

Potem było podłączenie kompresora do instalacji sprężonego powietrza i instalacji elektrycznej.

Krótkie szkolenie pracownika obsługi, podpisanie wszystkich dokumentów dotyczących uruchomienia i ewentualnie umowy serwisowej i zostałeś teraz sam na sam ze swoją sprężarką powietrza.

Całą procedurę opisałem w artykule pt. „Serwis sprężarek śrubowych – etap uruchomienia”

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłem przejść Ci pierwszy etap eksploatacji kompresora tj. jego uruchomienia.

Co dalej z serwisem sprężarek?

Aby kompresor zapewniał ci sprężone powietrze niezawodnie przez cały okres eksploatacji, masz trzy wyjścia działań uprzedzających ewentualną awarię:

  • Monitorować jego pracę z systemem monitoringu. W przypadku sprężarek Gardner Denver i CompAir o mocy silnika od 22 kW system iConn pozwala aktywnie śledzić parametry robocze kompresora poprzez chmurę. W standardowym wykonaniu dane przekazywane są do systemu co 12 godzin, natomiast alarmy od razu po ich wystąpieniu. iConn HD to usługa przekazywania danych do systemu co minutę i alarmów natychmiast, gdy wystąpią. Dzięki zastosowaniu takiego systemu będziesz ostrzeżony wystarczająco wcześnie, nim wystąpi awaria kompresora.
  • Wykonywać wszystkie czynności serwisu kompresora zgodnie z instrukcją obsługi. Są w niej opisane czynności, które przypadają na czasy eksploatacji co tydzień, miesiąc, rok, co 2000 godzin, co 4000 godzin itd. W każdej dokumentacji techniczno ruchowej występuje rozdział dotyczący serwisu sprężarek. Informacje te mogą być też zgrupowane przy odpowiednich podzespołach kompresora i warto wydrukować je oraz trzymać w sprężarkowni. Dzięki temu szybko upewnisz się jaki zakres czynności musisz wykonać w zbliżającym się czasie.
  • Trzecim wyjściem jest połączenie obu rozwiązań. Może to kosztować Cię trochę czasu pracownika obsługi, ale ostatecznie sprężarka zapewnia powietrze na produkcji i dzięki niej zarabiasz.

Przeglądając instrukcje obsługi kompresorów śrubowych i kompresorów łopatkowych różnych producentów z grupy Gardner Denver (Gardner Denver, CompAir, Champion, Hydrovane) oraz kilku innych producentów sprężarek zobaczyłem, że brakuje w nich listy jak wykonywać codzienny serwis kompresorów, który warto wykonywać, mimo że nie jest obowiązkowy.

Czynności te powinny być traktowane jako kontrolne, które upewnią Cię, że Twoja sprężarka pracuje prawidłowo i w zalecanych warunkach eksploatacyjnych.

Sprawdzenie warunków panujących w pomieszczeniu sprężarek

Zalecany zakres temperatur w sprężarkowni to od +1 ºC do +45 ºC. W przypadku sprężarek z falownikiem do +40 ºC. Dokładne dane znajdziesz w parametrach technicznych Twojej sprężarki, które podane są w instrukcji obsługi kompresora, a wskazówki we wpisie o wentylacji sprężarkowni.

Jeżeli nadeszły zimne dni sprawdź, czy nie trzeba przymknąć żaluzji w czerpni powietrza i przełączyć żaluzji na wyrzutni powietrza, żeby dogrzać sprężarkownię. W gorące dni trzeba oczywiście postępować odwrotnie.

Zweryfikuj zapylenie w sprężarkowni. Jeżeli zwiększyło się, bo sąsiednie przedsiębiorstwo uruchomiło kruszarkę, to warto częściej przeczyścić chłodnicę i filtr obudowy. Zapylone powietrze przyspieszy degradację oleju i zużycie stopnia sprężającego.

Sprawdzenie temperatury oleju

Zakładając, że sprężarka pracuje w dopuszczalnych temperaturach otoczenia, to temperatura oleju powinna wynosić:

<70°C – wstępne rozgrzewanie kompresora

75-85°C – optymalna temperatura robocza

90-100°C – podwyższona temperatura robocza spowodowana zbyt niskim poziomem oleju, zablokowaną chłodnicą, złym typem oleju, za wysoką temperaturą otoczenia lub niesprawnym wentylatorem.

107°C – sterownik pokazuje ostrzeżenie

110°C – awaryjne zatrzymanie kompresora

W zależności od trybu pracy kompresora i odczytanej na sterowniku temperatury oleju wiesz, w jakim stanie jest Twoja sprężarka. Jeżeli jest to już przedział 90-100°C to zweryfikuj problem albo zadzwoń do serwisu kompresorów.

Sprawdzenie poziomu oleju

Większość sprężarek śrubowych posiada wziernik do sprawdzania poziomu oleju. Jest to rurka albo oczko. Prawidłowy pomiar wykonuje się na wyłączonym kompresorze. Po odczekaniu 5 minut olej nie powinien już zawierać pęcherzyków powietrza. Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy oznaczeniami „Max. poziom oleju” i „Min. poziom oleju”. W razie potrzeby należy dolać olej a o tym, jak dolać lub wymienić olej możesz przeczytać w instrukcji obsługi.

Sprawdzenie na sterowniku nastaw roboczych

Wprawdzie nastawy nie zmienią się same, ale mogło się tak zdarzyć, że ktoś chciał się pobawić sterownikiem. Niestety drzwi sprężarkowni nie były zamknięte na klucz. Mogło być też tak, że ciśnienie w instalacji na produkcji było za niskie i któryś operator maszyny podwyższył ciśnienia wstęgi. Obniżenie tego ciśnienia o 1 bar pomoże zaoszczędzić Ci około 7% kosztów energii elektrycznej. Codzienny serwis kompresorów obejmie zatem sprawdzenie zadanych parametrów

Sprawdzenie na sterowniku statusu pracy kompresora

Sterownik GD PILOT w sprężarkach Gardner Denver jest wyposażony w 2 diody: zieloną i czerwoną.

Zielona dioda:

  • miga: sprężarka znajduje się w stanie gotowości, tzn. w każdej chwili silnik może uruchomić się automatycznie.
  • świeci: silnik napędowy pracuje

Czerwona dioda:

  • miga powoli: ostrzeżenie, przegląd serwisowy
  • miga szybko: usterka, wyłączenie awaryjne do czasu usunięcia usterki

W przypadku ostrzeżeń czerwona dioda miga powoli. Ostrzeżenia nie powodują automatycznego wyłączenia sprężarki. Ignorowanie ostrzeżeń może jednak prowadzić do usterek.

Czerwona dioda gaśnie tylko w przypadku właściwego usunięcia usterki lub przyczyny ostrzeżenia.

Po usunięciu przyczyny ostrzeżenia należy nacisnąć przycisk w celu skasowania komunikatu.

Informacje o usterkach

Pojawienie się komunikatu o usterce powoduje automatyczne wyłączenie awaryjne i blokuje uruchamianie sprężarki.

Po usunięciu usterki należy skasować komunikat za pomocą przycisku .

Warto sprawdzić, jaki jest stan sprężarki, bo brak odpowiedniej reakcji dzisiaj może spowodować kosztowne następstwa jutro.

Sprawdzenie na sterowniku stanu obciążenia sprężarki

Gdy sprężarka pracuje w odciążeniu dłużej niż w dociążeniu, to olej nie zdąży się rozgrzać do prawidłowej temperatury roboczej. Tak samo, gdy pracuje krótko w obciążeniu. Długotrwała praca w takich warunkach może sprawić, że wilgoć z zasysanego powietrza skropliła się wewnątrz kompresora. Wiedza o takim obciążeniu sprężarki sprawi, że serwis kompresora będzie musiał być wykonywany częściej. Ale też można tą wiedzą podzielić się z serwisem i uzyskać poradę jak zmienić nastawy, żeby nie doszło do awarii kompresora.

Sprawdzenie wycieków

Sprężarka powietrza to tylko urządzenie. Wykonane z najwyższą starannością, ale zawsze może zdarzyć się, że poluzuje się jakieś połączenie. Skutkować będzie ono wyciekiem oleju lub sprężonego powietrza. Oba mogą doprowadzić do nadmiernych kosztów eksploatacji Twojej sprężarki, albo wręcz do jej awarii.

Sprawdzenie, czy nie ma żadnych wycieków to również codzienny serwis kompresorów i będzie dobrym zwyczajem, nie zabierze dużo czasu, a dodatkowo zabezpieczy Cię przed niepotrzebną stratą.

Powyższe czynności nie zastępują czynności wskazanych w instrukcji obsługi Twojego kompresora. Nie zmieniają zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Są jedynie wskazówką jak niskim nakładem czasu zweryfikować warunki eksploatacji sprężarki i jej stanu pracy.

Serwis kompresorów

Wykonywane czynności pozwolą uchronić Cię przed niespodziewaną awarią i umożliwią wcześniejszy przyjazd serwisu sprężarek do weryfikacji i usunięcia potencjalnego problemu.

Ale nic nie działa wiecznie. Urządzenia ulegają awarii z różnych powodów. Błędy wykonawcze, błędy materiałowe albo błędy projektowe. Do tego dołączają warunki eksploatacyjne, więc awaria może kiedyś nastąpić niezależnie od codziennej dbałości o sprężarkę. Dlatego serwis kompresorów jest nie tylko od przeglądów okresowych. Serwis kompresorów jest też od usuwania awarii w sposób szybki i profesjonalny.

Gdybyś miał pytania w sprawie serwisu sprężarek, to skontaktuj się ze mną lub bezpośrednio z naszym serwisem. Postaramy się szybko wyjaśnić Twoje wątpliwości i może oszczędzić Ci trochę niepotrzebnych kosztów.

One thought on “Codzienny serwis kompresorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *