Instalacja sprężonego powietrza

instalacja sprężonego powietrza

Rozmawiałem ostatnio z klientem nt. spadku ciśnienia i jak wygląda jego instalacja sprężonego powietrza. Planował przeniesienie sprężarkowni do innego budynku oddalonego o ok. 80 metrów od starej sprężarkowni. Moc zainstalowanych sprężarek śrubowych to 750 kW. Spadki ciśnienia muszą być jak najniższe, żeby nie generować niepotrzebnych strat energii elektrycznej.

instalacja sprężonego powietrza

Równanie Bernoulliego

Trochę porozmawialiśmy o równaniu Bernoulliego, które opisuje zasadę zachowania energii w ruchu cieczy lub gazów w warunkach ustalonych.

Równanie Bernoulliego mówi, że całkowita energia mechaniczna cieczy lub gazu w jednym punkcie w przepływie jest równa całkowitej energii w innym punkcie w przepływie, jeśli pomiędzy tymi punktami nie ma strat energii mechanicznej.

Równanie Bernoulliego jest przydatne w obliczeniach związanych z systemami sprężonego powietrza. Do uwzględnienia przepływu powietrza przez rury, zawory, filtry i inne elementy instalacji.

Schemat instalacji sprężonego powietrza

schemat instalacji

Przyjąłem założenia projektowe i obliczyłem ewentualne straty ciśnienia.

Dla długości prostoliniowego odcinka powiększonego o odległości równoważne ze względu na zastosowanie kolanek, trójników, zaworów, zmian kierunków wynoszącego 148 metrów spadek ciśnienia przy ciśnieniu bezwzględnym 7 bar i przepływie 124 m3/min dla instalacji o wewnętrznej średnicy rury 216mm wynosił 0,03 bar.

Plan rozwojowy mówił o miejscu na 4 kompresor śrubowy, czyli następne 250 kW i 42 m3/min (a może nawet i piąty kompresor?) oraz trzeci osuszacz chłodniczy. Spadek wzrósłby do 0,05 bar. Dalej nic w porównaniu do ewentualnych spadków na filtrach i osuszaczach.

Instalacja sprężonego powietrza DN250

Zapadła decyzja o budowie instalacji sprężonego powietrza o większej średnicy wewnętrzne tj. 267 mm. W takim przypadku spadek ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza dla 3 sprężarek wyniesie 0,01 bar, a dla 4 sprężarek (razem moc znamionowa 1MW, wydajność 166 m3/min) wyniesie 0,02 bar. Tak małe wartości spadku ciśnienia, że mogą być zbyt niskie do pomiaru przemysłowego.

instalacja DN250

Technologia i materiał instalacji sprężonego powietrza

Nowy rurociąg jest układany na zewnątrz wzdłuż ściany z wykorzystaniem istniejących podpór oraz z dołożeniem podpór brakujących.

spawanie instalacji

Instalacja sprężonego powietrza wykonana będzie jako spawana z rur i kształtek AISI 304/304L.

rurociąg sprężonego powietrza

Zbiornik powietrza mokry i suchy

Dodatkowo omawiając system uzdatniania sprężonego powietrza, zaproponowałem zastosowanie za sprężarkami zbiornika mokrego. Zapewni to lepsze sterowanie sprężarkami i wyższą jakość sprężonego powietrza.

Przecież ok. 80 metrów instalacji będzie na dworze narażona na zmienne warunki atmosferyczne. Instalacja ta będzie zaizolowana otuliną kauczukową i osłonięta płaszczem z blachy ocynkowanej, ale im mniej wilgoci dostanie się do instalacji tym lepiej.

ocieplanie instalacji

Zbiornik mokry o pojemności 15.000 litrów pozwoli na początku drogi sprężonego powietrza trochę je schłodzić i wykroplić część kondensatu. O różnicach pomiędzy suchym i mokrym zbiornikiem możesz przeczytać oddzielną poradę.

Oczywiście zgodnie z zaleceniami w instalacji będzie też suchy zbiornik sprężonego powietrza.

zbiornik poziomy mokry

Początek i koniec instalacji sprężonego powietrza

Na zdjęciu widać już wyjście z nowej sprężarkowni i przygotowanie podłączenia do starej instalacji rozprowadzonej po hali produkcyjnej.

przepusty instalacji

Profil zapotrzebowania na sprężone powietrze

Potem omówiliśmy kwestie logistyczne – jak podłączyć sprężarki, osuszacze i filtry do nowej instalacji w nowej sprężarkowni bez utraty zdolności produkcyjnej w czasie przenosin urządzeń.

Na szczęście z przeprowadzonych wcześniej pomiarów zużycia powietrza znamy profil zapotrzebowania. Przy ścisłej oraz terminowej współpracy z pracownikami zakładu jest to możliwe. Nie wyłączymy na ten czas fabryki 🙂

profil zużycia

Porozmawiajmy o instalacji sprężonego powietrza

To instalacja o dużej średnicy, ale mogę też opowiedzieć o swoich doświadczeniach w przypadku małych średnic. O ich przebiegu w hali produkcyjnej lub sprężarkowni. O wyposażaniu w urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza. Pomiarach przepływu, korekcji średnic i wielu innych szczegółach, na których Ty nie musisz się znać. Ważne, żebyś wiedział do kogo zgłosić się telefonicznie lub mailowo ze swoim problemem po poradę.

3 thoughts on “Instalacja sprężonego powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *