Sprężarkownia kontenerowa

sprężarkownia kontenerowa

Kiedyś zapytałem sprężarkę, co dla niej lepsze? Sprężarkownia stacjonarna czy sprężarkownia kontenerowa? Zamruczała mi płynnie (bo to była sprężarka z falownikiem), że jej wszystko jedno. Ważne, żeby miała czym oddychać, żeby nie było za zimno i za ciepło oraz, żeby prąd był stabilny.

Dodatkowo chciała stać na poziomym stabilnym podłożu i mieć wkoło trochę miejsca, bo jak przyjdzie człowiek zrobić jej przegląd lub naprawę, to żeby miał swobodę ruchów.

sprężarkownia kontenerowa

No i jeszcze taka fanaberia – jak zacznie chorować, to informacja o tym musi być szybko przekazana do człowieka, żeby pomógł jej odzyskać sprawność.

Właściwie to wymieniła wszystkie wymagania dotyczące każdej sprężarkowni, w której ma pracować jeden lub kilka kompresorów.

Dla kogo jest sprężarkownia kontenerowa?

Kontenerowa stacja sprężarek jest rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa, które nie ma miejsca w budynku na dodatkową sprężarkę, a zapotrzebowanie na sprężone powietrze wzrasta. W tym przypadku stawiamy sprężarkownię kontenerową obok hali produkcyjnej w miejscu, gdzie jest najbardziej potrzebne sprężone powietrza. Wycinasz otwór w ścianie hali, wprowadzasz rurę i łączysz się ze swoją instalacją sprężonego powietrza.

Drugim przypadkiem jest konieczność posiadania mobilnego, a jednak stacjonarnego źródła sprężonego powietrza. Może to być budowa nowego zakładu prefabrykacji betonu, w którym wykorzystywane będzie sprężone powietrze do:

  • obsługi węzła betoniarskiego
  • obsługi przenośnej piaskarki służącej do piaskowania elementów prefabrykowanych z betonu
  • obsługi narzędzi pneumatycznych na hali produkcyjnej służących do budowy drewnianych form szalunkowych.

W miarę rozwoju przedsiębiorstwa sprężarkownię kontenerową można przemieszczać w miejsca, gdzie logistyka produkcji będzie usprawniona. Dodatkowo zamknięta sprężarkownia w kontenerze, ochroni urządzenia przed zapyleniem produkcyjnym.

Ale mogą to być też place budowy, oczyszczalnie ścieków, miejsca wydobycia kopalin itp.

Wyposażenie sprężarkowni kontenerowej

Kontenerowa stacja sprężonego powietrza jest Twoją inwestycją w stabilne źródło sprężonego powietrza. Nie jest to towar z półki. Buduje się ją zgodnie z wymaganą specyfikacją, więc możesz zaszaleć w opcjach.

Jest też podstawowe wyposażenie wymagane do prawidłowej eksploatacji sprężarek:

  • Nagrzewnice i wentylatory włącznie z automatyką do utrzymania wymaganej temperatury. Sprężarka pracuje w temperaturze otoczenia od +1/+5ºC do +40/+45ºC.

sprężarkownia kontenerowa

  • Czerpnia i wyrzutnia. Sprężarka potrzebować będzie dużo czystego powietrza do sprężania i chłodzenia się. Po przejściu układu chłodzenia sprężarki, powietrze to będzie gorące, więc warto wyrzucić je z kontenerowej stacji sprężarek, żeby odciążyć system wentylacji. Ciepło to można przetłoczyć zimą na halę produkcyjną, jeżeli sprężarkownia kontenerowa stoi blisko budynku.

sprężarkownia kontenerowa

  • Sprężarka jest głównym wyposażeniem sprężarkowni kontenerowej, ale jeżeli potrzebujesz sprężonego powietrza o odpowiedniej klasie, to w sprężarkowni będziesz mieć urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza. Może to być jakikolwiek osuszacz (osuszacz membranowy, osuszacz chłodniczy, osuszacz adsorpcyjny), filtry liniowe, kolumna węglowa i zbiornik sprężonego powietrza suchy i mokry.

kontenerowa stacja sprężarek

  • W przypadku występowania uzdatniania sprężonego powietrza, stację kontenerową sprężarek wyposaża się w układ zarządzania kondensatem. Kondensat separuje się w odwadniaczu/separatorze cyklonowym, filtrach, osuszaczu, zbiorniku. Stamtąd z pomocą spustów kondensatu i przewodów doprowadza się go do separatora oleju z wody i dalej się utylizuje zgodnie z przepisami.

schemat sprężarkowni kontenerowej

  • UWAGA: ostatnio robią się popularne kontenerowe wytwornice azotu. Masz możliwość dostawienia takiego modułu i generowania azotu we własnym przedsiębiorstwie. W takim przypadku będziesz miał doskonale dobrany system produkcji azotu złożony ze sprężarki, filtracji, osuszacza, kolumny węglowej i generatora azotu. Uniezależniasz się od zewnętrznych dostaw, utrzymujesz potrzebną Ci jakość azotu i to wszystko taniej niż do tej pory.
  • Zaszaleć też możesz z systemem pomiarowym sprężonego powietrza, wyposażając instalację w przepływomierz, czujnik ciśnieniowego punktu rosy, przetwornik ciśnienia. Dodatkowo bramka GSM zamontowana w sprężarce umożliwia przekazywanie parametrów pracy kontenerowej stacji sprężarek. Otrzymasz powiadomienia na Twojego maila lub stany alarmowe SMSem na smartfona.
  • W sprężarkowni kontenerowej występują też przewody elektryczne, rury instalacji pneumatycznej i oświetlenie pomieszczenia.

Sprężarkownia kontenerowa

Cała sprężarkownię w kontenerze buduje się na podstawie uzgodnień z użytkownikiem.

stacja kontenerowa

Jej wielkość uzależnia się od ilości urządzeń w stacji kontenerowej sprężonego powietrza. Wykorzystuję całą swoją wiedzę dotyczącą warunków eksploatacji kompresorów, zabezpieczania sprężarek przed sytuacjami awaryjnymi, pomiarów parametrów sprężonego powietrza i ich monitorowania.

Jeżeli masz wątpliwości czy kontenerowa stacja sprężonego powietrza jest dla Ciebie, to skontaktuj się ze mną. Omówimy szczegóły wyposażenia oraz koszty zbudowania sprężarkowni kontenerowej zgodnie z Twoimi potrzebami.

A już teraz możesz kupić sprężarkę śrubową Champion FM07 w najlepszej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *