Gdzie stoją sprężarki? Tam, gdzie stoją kompresory, czyli w sprężarkowni :). Sprężarkownia – wymagania, to zbiór porad dotyczących eksploatacji zgodnie z przepisami i zaleceniami producenta kompresora.
Sprężarkownia to pomieszczenie, w którym eksploatowane są sprężarki, ale dodatkowo są w niej urządzenia do uzdatniania sprężonego powietrza i bardzo często jeszcze zbiornik buforowy.
Pomieszczenie sprężarkowni nazywane jest jeszcze kompresorownią i bardzo rzadko maszynownią lub siłownią.
Jakie znamy sprężarkownie?
Istnieją trzy typy sprężarkowni:
- sprężarkownia w wydzielonym pomieszczeniu (głównie w przemysłowych zakładach produkcyjnych)
- sprężarkownia kontenerowa (mobilna i gotowa do szybkiego podłączenia do podstawowej instalacji sprężonego powietrza)
- wydzielony, zadaszony, ogrodzony obszar poza budynkiem produkcyjnym, ale niestety gwarantuje ona utrudnioną eksploatację z powodu zapylenia i niskich temperatur zimą.
Na potrzeby artykułu zajmę się sprężarkownią w wydzielonym pomieszczeniu.
Sprężarkownia przepisy historyczne
W dniu 13 kwietnia 1951 r. Ministrowie Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu Ciężkiego oraz Zdrowia wydali wspólne rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pracy przy sprężarkach.
W punkcie I określono wymogi dotyczące pomieszczenia sprężarek powietrznych.
Jest mowa w nim o wymogu fundamentowania, prawidłowego oświetlenia, albo czystości pomieszczenia sprężarkowni. Dodatkowo występują ustępy nt. wysokości pomieszczenia, wolnego miejsca pomiędzy sprężarkami i dopuszczalnej temperaturze wewnętrznej pomieszczeń sprężarek.
W treści można też znaleźć informację nt. serwisowania sprężarek, konstrukcji czerpni powietrza i posadowienia zbiorników buforowych.
W dniu 13 grudnia 2012 ogłoszone zostało nowe rozporządzenie, tym razem Ministra Gospodarki, który uchyla rozporządzenie z 1951 roku.
Od tego momentu nie ma tak szczegółowego jednego przepisu dotyczącego pomieszczenia sprężarkowni.
Sprężarkownia – wymagania, aktualne przepisy
Analizując obowiązujące aktualnie przepisy, można zauważyć, że istnieje kilka przepisów z różnych dziedzin odnoszących się do pomieszczeń, ale brak jest takich wymagań ściśle dedykowanych dla pomieszczeń sprężarkowni.
Podstawowym przepisem jest na pewno Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Rozporządzenie dotyczy warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Sprężarkownię można zakwalifikować jako pomieszczenie techniczne w budynku, gdyż jest to pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia techniczne służące do obsługi budynku.
Z punktu widzenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, kompresorownię można traktować zgodnie z § 4 punkt 2 jako pomieszczenie czasowej pracy (bo łączny czas przebywania pracownika w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin).
Z kolei § 5. 1. ustęp 1 może zaliczyć pomieszczenie sprężarek do grupy pomieszczeń nieprzeznaczonych na pobyt ludzi, gdy łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy, bądź ta praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku.
Dochodzą jeszcze przepisy dotyczące zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa, natężenia dopuszczalnego hałasu i ochrony przed hałasem, normy określające czystość powietrza, jaka powinna być zachowana w pomieszczeniach technicznych oraz warunków ogólnych dla pomieszczeń technicznych.
Sprężarkownia – wymagania producenta sprężarek
Oprócz wymogów określonych w przepisach prawa dotyczących pomieszczeń istnieją jeszcze wymogi określane przez producentów urządzeń w DTR (dokumentacja techniczno ruchowa).
Biorą one pod uwagę warunki bezpiecznej eksploatacji kompresorów i aspekty związane z ich serwisowaniem.
Można podzielić je na trzy grupy:
- Wymogi dotyczące podłoża, wolnego miejsca i kubatury pomieszczenia sprężarkowni
- Wymogi dotyczące temperatury eksploatacji kompresora
- Wymogi dotyczące wentylacji sprężarkowni
Pomieszczenie
Podłoże musi posiadać odpowiednią nośność i być poziome.
Wolna przestrzeń wkoło sprężarki musi zapewniać możliwość pełnego otwarcia paneli bocznych i dostępu do elementów kompresora. Z reguły jest to 1-1,5 m z każdej strony i 1,5 m nad sprężarką.
Zalecana kubatura minimalna sprężarkowni dla kompresora o mocy 30-45 kW wynosi 25 m³.
Temperatura w sprężarkowni
Dopuszczalna temperatura otoczenia z reguły jest w zakresie 1-40 lub 45ºC. Gdyby temperatura zimą spadała poniżej 1ºC to należy przewidzieć ogrzewanie pomieszczenia np. poprzez odzysk ciepła odpadowego i skierowanie go do sprężarkowni (jeżeli kompresor wyposażony jest w wyrzutnię).
Wentylacja sprężarkowni
Aby możliwe było odprowadzanie ciepła powstającego podczas pracy, sprężarkownia musi mieć odpowiednie wymiary i być wyposażona w dobre wentylatory.
Otwory wlotowe i wylotowe powietrza powinny mieć minimalną powierzchnię 0,55 m².
Otwór powietrza zasilającego powinien znajdować się jak najniżej, a otwór powietrza zużytego powinien znajdować się jak najwyżej.
Otwory wentylacje należy wyposażyć w siatki, by zapobiec dostawaniu się zanieczyszczeń do sprężarkowni.
Przy wykonaniu instalacji wentylacyjnej należy zasadniczo kierować się wymaganą ilością powietrza chłodzącego określoną w danych technicznych sprężarki powietrza.
W przypadku niekorzystnych warunków miejscowych należy zainstalować kanały powietrzne, przy czym prędkość strumienia powietrza chłodzącego nie powinna przekraczać 5 m/s. Zalecany minimalny przekrój kanału dla sprężarek o mocy 30-45 kW wynosi ok. 0,55 m².
Pomieszczenie do eksploatacji sprężarki
Wprawdzie wymogów jest sporo, ale mają one na celu bezpieczną eksploatację kompresorów, w warunkach przewidzianych przez producenta. Dzięki temu sprężarka odwdzięczy się trwałością i pewną, stabilną produkcją sprężonego powietrza. W końcowym efekcie Twoje przedsiębiorstwo będzie konkurencyjne na rynku.
Jeżeli chcesz porozmawiać o szczegółowych wymogach dotyczących sprężarkowni dostosowanej do kupowanej sprężarki to zadzwoń do mnie, albo skontaktuj się mailowo, a na pewno doradzę Ci.
3 thoughts on “Sprężarkownia – wymagania”