Temperatura pracy sprężarki łopatkowej może wpływać na jej wydajność, żywotność oraz koszty eksploatacji. Wysoka temperatura pracy sprężarki łopatkowej może prowadzić do problemów, które w efekcie będą kosztować Cię pieniądze lub czas.
Funkcje oleju w sprężarce łopatkowej
Olej w sprężarce łopatkowej posiada trzy bardzo odpowiedzialne funkcje:
- smaruje łożyska i powierzchnie styku łopatek ze stojanem
- uszczelnia przestrzeń pomiędzy łopatkami i wirnikiem, tak by nie było przedmuchów pomiędzy indywidualnymi komorami sprężania
- pomaga utrzymać prawidłową temperaturę pracy sprężarki łopatkowej, odbiera część ciepła z powietrza i chłodzi układ stopnia sprężającego
Problemy z olejem w sprężarce łopatkowej
Olej w sprężarce łopatkowej poddany jest działaniu pyłów, wilgoci zasysanych wraz z powietrzem w ilości uzależnionej od zapylenia otoczenia, sprawności układu filtracji oraz wilgotności powietrza.
Podlega również procesowi nagrzewania. W przypadku krótkotrwałej, przerywanej pracy sprężarki łopatkowej, gdy brak jest możliwości osiągnięcia prawidłowej temperatury pracy sprężarki wystąpi zjawisko kondensacji wilgoci w oleju.
Problem ten opisałem szczegółowo w poradzie pt. „Temperatura pracy sprężarki śrubowej”.
Wprawdzie artykuł jest o sprężarce śrubowej, ale opisuje zjawisko fizyczne występujące również w kompresorach łopatkowych i śmiało można stosować tą wiedzę do tzw. „łopatek”.
Temperatura pracy sprężarki łopatkowej
Sprężarki łopatkowe Hydrovane, z którymi mam do czynienia posiadają następujące progi temperatur roboczych/oleju:
- do 70ºC – okres rozruchu i rozgrzewania się
- 75-85ºC – optymalna temperatura pracy
- 90-100ºC – wysoka temperatura pracy
- 107ºC – sterownik pokaże ostrzeżenie o za wysokiej temperaturze oleju
- 110ºC – awaryjne i automatyczne wyłączenie sprężarki łopatkowej
Za wysoka temperatura pracy sprężarki łopatkowej
Powodów podwyższonej temperatury oleju może być kilka:
- niski poziom oleju
- zanieczyszczona chłodnica lub ograniczony przepływ w układzie olejowym
- niesprawny wentylator chłodnicy
- zły rodzaj oleju
- za wysoka temperatura otoczenia, przekraczająca 40-45ºC
Konsekwencje nieprawidłowej temperatury pracy
Niezależnie od powodu wysokiej temperatury, jej konsekwencje dla oleju będą takie same tj. przyspieszone zużycie i rozkład oleju. Tworzenie się osadów węglowych, które poddane wysokiej temperaturze i tlenowi ze sprężanego powietrza dalej się utleniają i jeszcze bardziej przyspieszają degradację oleju.
Dobór oleju do przewidywanej temperatury pracy
Producent sprężarek łopatkowych Hydrovane, przewidując taki rozwój wypadków oferuje olej FluidForce 2000 przeznaczony do temperatur pracy do 90ºC i również olej Fluid Force HPO o podwyższonej wytrzymałości przy pracy w temperaturze powyżej 100ºC.
a
Dodatkowo zaleca skrócenie czasu międzyobsługowego o połowę, albo zgodnie z doświadczeniem serwisu.
Można też analizować próbki oleju pod kątem zużycia i dopracować czas wymiany oleju do warunków otoczenia i eksploatacji sprężarki łopatkowej.
Awarie spowodowane za wysoką temperaturą pracy
Osadzanie się nagaru w sprężarce łopatkowej może spowodować:
- spadek wydajności – utrudnione wysuwanie się i chowanie łopatek w wirniku,
- uszkodzenia łożysk, zatarcia, a nawet uszkodzenia wału wirnika
- uszkodzenia uszczelnień, zaworów albo chłodnicy
- uszkodzenia pokryw stopnia sprężającego i innych części mających styczność z olejem
Temperatura pracy sprężarki śrubowej może wpływać na jej wydajność, żywotność oraz koszty eksploatacji. Wysoka temperatura może prowadzić do różnych problemów, takich jak wzrost zużycia energii, przeciążenie układu, uszkodzenia elementów wewnętrznych.
Problemów, których możesz uniknąć dbając o odpowiednią wentylację sprężarkowni, dobór oleju, terminowe wykonywanie przeglądów okresowych.
Unikaj problemów i kosztownych awarii
Pamiętaj, że odpowiednie zarządzanie temperaturą pracy sprężarki łopatkowej ma kluczowe znaczenie dla jej wydajności, trwałości i bezpieczeństwa.
Jeśli masz wątpliwości lub napotkasz problemy, skonsultuj się ze mną, a ja pomogę Ci zoptymalizować pracę Twojego kompresora łopatkowego.
Podobne problemy mogą wystąpić przy sprężarkach śrubowych, gdzie temperatura pracy sprężarki jest tak samo ważna. Nie czekaj na kosztowne awarie !
2 thoughts on “Temperatura pracy sprężarki łopatkowej”