Wydajność kompresora

Wydajność kompresora

Jeden z użytkowników sprężarek tłokowych chciał rozwinąć temat wydajności kompresora. Zrobił pomiary podstawił wyniki do wzoru na wydajność kompresora i dane pokazały mu dwie różne wydajności.

Użytkownik kompresora oblicza wydajność

Użytkownik posiada dwa kompresory: ze zbiornikiem o pojemności 50 l oraz pojemności 100 l. Pompa dwutłokowa w układzie V. Oba kompresory użytkownik zakupił w tej samej firmie, więc teoretycznie pompa jest identyczna.

wydajność kompresora

Przy obliczaniu wydajności (wzór podaję na stronie) w przypadku zbiornika 50 l teoretycznie wydajność jest wyższa porównując do obliczeń wydajności przy zbiorniku 100 l.

Użytkownik chciałby uzyskać informację, czy jest możliwość ustalenia wydajności wyżej podanych kompresorów, ile generują l/min typowo na wydmuchu?

Wydajność kompresora i ciśnienie tłoczenia

Niedopowiedziana została jeszcze kwestia przy jakim ciśnieniu ma być obliczona wydajność sprężarki, bo ta zmienia się wraz ze zmianą ciśnienia tłoczenia.

Oto wykres moich pomiarów mniejszego, jednotłokowego kompresora, na którym wyraźnie widać zmienną wydajność w zależności od ciśnienia. W przypadku kompresora śrubowego zależność jest analogiczna, choć przebieg krzywej jest inny.

wydajność kompresora

Od czego zależy wydajność kompresora?

Właściwie większość odpowiedzi już jest podana w artykule „Obliczanie wydajności kompresora”.

Wydajność kompresora zależy od wielu czynników. Do porównania wydajności obu kompresorów należy znaleźć odpowiedzi na kilka aspektów:

 • Warunki otoczenia – czy pomiary były robione równocześnie? Zmiana temperatury, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności wpływa na wydajność kompresora.
 • Czystość filtra powietrza – czy oba kompresory mają taką samą czystość filtra? Brudny filtr powietrza to zwiększone opory na ssaniu co wpływa na wydajność na wydmuchu.
 • Zużycie sprężarki i występujące przedmuchy wewnętrzne – czy ilość godzin pracy pompy jest taka sama? W miarę upływu czasu pracy zwiększają się nieszczelności/luzy i wydajność praktyczna kompresora zmienia się.
 • Warunki termiczne sprężarki (zimna czy wygrzana) – sprężarka nabijająca zbiornik 100l bardziej rozgrzeje się niż przy nabijaniu 50l – czyli wystąpią większe przedmuchy i w efekcie mniejsza wydajność.
 • Błąd pomiarowy związany z odczytem czasu, ciśnienia na manometrze oraz dokładność manometrów i nastaw na presostacie zarządzającym ciśnieniami pracy kompresora.
 • Błąd pojemności zbiornika sprężonego powietrza – czy na pewno 50l to pojemność wodna 50l i 100l to pojemność wodna 100l?
 • Napięcie w sieci – czy pomiary były w tym samym czasie z tego samego źródła zasilania?

Dodałbym jeszcze wątpliwość czy obie pompy są jednakowe, bo zakup kompresorów w tej samej firmie nie jest gwarantem ich identyczności. Można byłoby zamienić pompy na zbiornikach/kompresorach i porównać wyniki dla poprawności twierdzenia, że pompy są identyczne.

Pomiary przepływu powietrza

Dla pewności weryfikacji wydajności kompresora stosuje się przepływomierze. Jednak i one maja swoją dokładność pomiarową i części z wymienionych aspektów nie da się pominąć.

miernik przepływu

Wszystko zależy zatem w jakim celu ma być wykonany pomiar i jakiej dokładności oczekuje się.

Jeżeli chcesz zweryfikować wydajność na ssaniu lub tłoczeniu i porównać ją z parametrami, które deklarowane są przez producenta to trzeba jeszcze brać pod uwagę, że norma określająca wydajność kompresorów, albo pobór energii też dopuszcza odchyłki pomiarowe.

Zgodnie z normą ISO 1217, Annex C dla sprężarek śrubowych tolerancje są następujące:

 • przepływ objętościowy do 0,5 m3/min – +/- 7%
 • przepływ objętościowy od 0,5 m3/min do 1,5 m3/min – +/- 6%
 • przepływ objętościowy do 1,5 m3/min do 15 m3/min – +/- 5%
 • przepływ objętościowy powyżej 15 m3/min – +/- 4%

Temat częściowo praktyczny, a częściowo akademicki. Jeżeli chcesz porozmawiać o podobnych przypadkach to skontaktuj się ze mną, a ja chętnie przeanalizuję Twój problem.

Zadzwoń do mnie

Gdybyś jednak chciał pomierzyć wydajność swojego przemysłowego kompresora śrubowego lub łopatkowego, albo zapotrzebowanie na sprężone powietrze w Twoim zakładzie to na początek zapraszam do zapoznania się z poradą pt. „Pomiar przepływu powietrza” lub filmu.

Potem skontaktuj się ze mną w sprawie omówienia pomiarów przepływomierzami, które dadzą Ci bardziej miarodajne wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *