Separator cyklonowy do kompresora

Separator cyklonowy do kompresora

Separator cyklonowy do kompresora i jego skuteczność nie dawała mi spokoju. Panują dwie opinie rozpowszechniane przez producentów odwadniaczy do kompresora w zależności od tego czym dysponują:

  1. Separator cyklonowy do kompresora jest skuteczny tylko przy znamionowym przepływie sprężonego powietrza
  2. Separator cyklonowy do kompresora jest skuteczny w szerokim zakresie przepływu sprężonego powietrza

Odwadniacz do kompresora – konieczność czy luksus?

O konieczności zastosowania separatora cyklonowego do kompresora i jego lokalizacji napisałem poradę pt. „Sprężarkownia – schemat” oraz „Zbiornik do kompresora suchy czy mokry”.

Istnieją dwie opinie nt. miejsca montażu separatora cyklonowego w zależności od tego, z jaką sprężarką ma pracować. Zmiana lokalizacji służy ograniczeniu mniejszej sprawności w przypadku produkcji sprężonego powietrza przez sprężarki z falownikiem, które pracowałyby w dolnym zakresie swoich wydajności jeżeli spadnie zapotrzebowanie na sprężone powietrze.

Targi ComVac 2023 Hannover

Sprężone powietrze i próżnia to podstawowe tematy targów ComVac w Hanowerze (krótki film na YT o targach ComVac Hannover 2023).

aTargi ComVac 2023 Hannover

Podczas odwiedzin terenów targowych miałem okazję przysłuchać się rozmowie odwiedzającego z obsługą stoiska firmy Nano (są producentem urządzeń do uzdatniania sprężonego powietrza) nt. doboru cyklonowego separatora wody.

aNano ComVac Hannover 2023

Separator cyklonowy do kompresora – budowa

Zamiast podsłuchiwać, przyłączyłem się do rozmowy, wymieniliśmy poglądy nt. budowy cyklonowego separatora i dzięki czemu uzyskałem zgodę publikacji zdjęć wkładki i wykresu skuteczności. Więcej o budowie standardowego cyklonowego separatora możesz przeczytać w poradzie pt. „Odwadniacz do kompresora”. W oferowanych przez firmę odwadniaczach zastosowano specjalną wkładkę, która usuwa 99% cieczy ze sprężonego powietrza.

Wkładka zawirowująca

Wkładka została zaprojektowana z wykorzystaniem symulacji komputerowej do optymalizacji rozdzielania przepływu cieczy. Kształt, ilość, wielkość i kąt natarcia łopatek został tak dobrany, by strumień cieczy został skutecznie oddzielony od sprężonego powietrza.

separator cyklonowy

Drugim celem projektowania było zatrzymanie oddzielonej wody w obudowie separatora, aby nie była ponownie wprowadzona do strumienia powietrza.

Było jeszcze trzecie założenie projektowe tj. wysoka skuteczność oddzielania kondensatu w szerokim zakresie prędkości przepływu sprężonego powietrza. Ta cecha jest bardzo potrzebna przy zastosowaniu cyklonowego separatora kondensatu w instalacji sprężonego powietrza ze sprężarką zmiennoobrotową z falownikiem.

Separator cyklonowy do kompresora z falownikiem

Sprężarka zmiennoobrotowa dostosowuje swoją wydajność do zapotrzebowania na sprężone powietrze. Oznacza to, że prędkość przepływu przez instalację o stałej średnicy zmienia się wraz z zapotrzebowaniem na sprężone powietrze. Z tego względu przy sprężarkach z falownikiem z reguły nie stosuje się odwadniaczy, które nie są zaprojektowane do takiej samej wysokiej skuteczności pracy przy zmiennym przepływie.

skuteczność odwadniacza do kompresora

Wybór modeli odwadniaczy

W efekcie zaprojektowano 13 modeli cyklonowego separatora wody dostosowanych do znamionowego przepływu od 10 do 2250 m³/h. Wydajności te podaje się zgodnie z normą pomiarową ISO 12500-4 dla ciśnienia roboczego 7 bar g. W przypadku innego ciśnienia należy zastosować odpowiedni współczynnik korekcyjny.

Skontaktuj się z profesjonalistą

Jeżeli zastanawiasz się jaki odwadniacz do kompresora śrubowego potrzebujesz to zapraszam do kontaktu. Porozmawiamy o zastosowaniu Twojego kompresora, może zmierzymy przepływ i prawidłowo dobierzemy cały system uzdatniania sprężonego powietrza.

A jeżeli szukasz dobrej ceny na sprężarkę śrubową o mocy 7,5 kW i wydajności ok. 1,0 m³/min to dobrze trafiłeś – przeczytaj wpis o sprężarce śrubowej Champion FM07, która teraz jest w najlepszej cenie z ostatnich 30 dni.

zamów sprężarkę śrubową

2 thoughts on “Separator cyklonowy do kompresora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *