Sprężarka śrubowa i jej dobór

Sprężarka śrubowa i jej dobór to prosty proces wymagający wiedzy. Zadzwonił do mnie Pan Grzegorz. Jego sprężarka powietrza zakończyła swój żywot. Stara dobra konstrukcja tłokowa, która nie wytrzymała trudów wydłużonej pracy.

Klientowi biznes zaczął się rozwijać i dokupił prasę pneumatyczną trapezową służącą do klejenia drewna w płyty oraz na grubość (produkcja blatów, stopni schodowych i parapetów) oraz zbijarkę z 6 gwoździarkami pneumatycznymi. Zapotrzebowanie na sprężone powietrze zwiększyło się, a dodatkowo zmieniało się w czasie.

Awaria sprężarki powietrza

Sprężarka powietrza zaczęła pracować w sposób ciągły, bez zalecanych przerw i nastąpiła awaria. Koszt naprawy sprężarki wprawdzie nie był bardzo duży, ale świadomość, że taka awaria może wystąpić ponownie z powodu ciągłej pracy sprawiła, że pomyślał o małej sprężarce śrubowej. Niezawodność kompresora zaczęła odgrywać ważną rolę w przedsiębiorstwie Pana Grzegorza.

Nieznajomość zapotrzebowania na sprężone powietrze

Niestety nie znał wielkości zapotrzebowania na sprężone powietrze i trudno było precyzyjnie dobrać wielkość sprężarki śrubowej na podstawie rozmowy telefonicznej i wielkości dotychczas eksploatowanej sprężarki (niemiecka dwutłokówka Mehrer AV6 z 1980 roku o mocy silnika 7,5 kW i wydajności 735 litrów/min przy ciśnieniu 10 bar).

Jaka wydajność sprężarki śrubowej?

Klient sugerował, że nowy kompresor śrubowy powinien chyba mieć moc silnika przynajmniej dwa razy większą, ale nie było to niczym poparte. Z drugiej strony nie miał jeszcze zwiększonego przydziału mocy, a zamówienia czekały na realizację. Z trzeciej strony to moc silnika nie mówi o dokładnej wydajności, a jedynie o jej poziomie. I z czwartej strony to wydajność tej sprężarki powietrza pod koniec jej eksploatacji była prawdopodobnie na poziomie 500 litrów.

Dobór sprężarki śrubowej

Przedstawiłem krótką teorię i 3 propozycje doboru małej sprężarki śrubowej w zależności od charakterystyki zapotrzebowania na sprężone powietrze:

  • Stałe zapotrzebowanie na sprężone powietrze – sprężarka stałoobrotowa. Kompresor śrubowy może pracować non stop i w zależności systemu regulacyjnego i konstrukcji mógłby nawet pracować bez zbiornika buforowego, albo jego pojemność może być ograniczona do najmniejszej.

stałe zapotrzebowanie na sprężone powietrze

Zaproponowałem Panu Grzegorzowi sprężarkę śrubową Champion FM07.

Champion FM7

  • Okresowe porównywalne zapotrzebowanie na sprężone powietrze – sprężarka śrubowa stałoobrotowa ze zbiornikiem sprężonego powietrza. Pojemność zbiornika buforowego powinna być dobrana tak, by powietrze zgromadzone w zbiorniku wystarczyło w momencie zapotrzebowania wyższego niż wydajność sprężarki.

okresowe zapotrzebowanie na sprężone powietrze

Klientowi zaproponowałem sprężarkę śrubową Champion FM07 na zbiorniku sprężonego powietrza o pojemności 270 litrów.

Champion FM07-270L

  • Zmienne zapotrzebowania na sprężone powietrze – sprężarka śrubowa z falownikiem. Sprężarka powietrza dostosowuje swoją wydajność do zapotrzebowania. Oszczędność energii i niski prąd rozruchowy sprawiają, że ta sprężarka powietrza może być najlepszym rozwiązaniem w takim profilu zużycia powietrza. Pod warunkiem posiadania trochę większego budżetu niż na sprężarkę śrubową stałoobrotową.

zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze

Klientowi zaproponowałem sprężarkę śrubową z falownikiem Champion FM07RS

Champion FM07RS

Na tych trzech wykresach średnie zapotrzebowania na sprężone powietrze jest takie samo i wynosi 1 m³/min. Każdy z wykresów odzwierciedla jeden z trzech opisanych przypadków.

zapotrzebowanie na sprężone powietrze

Pomiary przepływu powietrza

Znajomość doboru sprężarki śrubowej nie pomogła jednak określić jej wielkości oraz wielkości zbiornika sprężonego powietrza. Na szczęście moja argumentacja przekonała Pana Grzegorza do zainwestowania w pomiar przepływu powietrza. Po kilku dniach wykonaliśmy pomiar z podstawioną sprężarką o mocy 11 kW (wyłączając wszystkie maszyny elektryczne ze względu na przydział mocy).

pomiar przepływu powietrza

W wyniku wykonanego pomiaru dobraliśmy sprężarkę śrubową Champion FM07. Jej wydajność wynosi 0,99 m³/min @ 8 bar. Zaproponowałem też zbiornik sprężonego powietrza o pojemności 500 litrów (Champion FM07-500).

Dobór najlepszej sprężarki śrubowej

Dzięki takiemu podejściu do doboru Pan Grzegorz ma małą sprężarkę śrubową Champion o mocy silnika 7,5 kW. Jest ona idealnie dopasowana do zapotrzebowania na sprężone powietrze. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej będzie na rozsądnym poziomie.

Inwestycja wpisze się w jego ograniczony budżet. Dlatego Champion, bo to kompresor śrubowy z włoskiej fabryki, od producenta z ponad 70-letnim doświadczeniem i wiedzą ws. produkcji kompresorów oraz doskonałym wsparciem serwisowym w Polsce).

Chcesz poznać najniższą cenę sprężarki śrubowej Champion FM07? Przeczytaj poradę.

Champion należy do grupy Gardner Denver. W jego fabryce produkowane są jeszcze małe sprężarki śrubowe marki Gardner Denver, CompAir i Ingersoll Rand.

Uzdatnianie sprężonego powietrza

Do tych sprężarek jeszcze potrzebny był system uzdatniania sprężonego powietrza tj. separator cyklonowy, filtry powietrza i osuszacz ziębniczy. Zasady doboru tych urządzeń opisałem w oddzielnych poradach. Jeżeli chciałbyś szybko się dowiedzieć o nich, to zapraszam do kontaktu telefonicznego.

5 thoughts on “Sprężarka śrubowa i jej dobór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *