Zbiorniki do kompresora

Przemysłowe instalacje sprężonego powietrza wyposażane są w zbiorniki ciśnieniowe. Służy one, jako bufor do zgromadzenia niezbędnej ilości powietrza w przypadku nagłego wzrostu zapotrzebowania. Zbiorniki do kompresora sprawiają, że sprężarki śrubowe są lepiej wykorzystane.

Drugą funkcją zbiornika ciśnieniowego jest stłumienie różnicy w przepływie powietrza pomiędzy sprężarką i odbiornikami pneumatycznymi.

Zbiorniki do kompresora w instalacji schładzają też sprężone powietrze pochodzące od sprężarki i poprawiają jego jakość poprzez wytrącenie kondensatu. Dzięki temu powietrze zawiera mniej wilgoci, a systemowi uzdatniania będzie łatwiej w pracy, by je dalej uzdatniać.

W przemyśle zbiorniki z reguły montuje się jako wolno stojące pionowe lub poziome. W zależności, od przyjętej koncepcji wykorzystania i dostępnego miejsca montuje się je w sprężarkowni lub blisko miejsca wykorzystania sprężonego powietrza.

Pojemność zbiornika

Istnieją wzory matematyczne oraz kalkulatory online, jak dobrać pojemność zbiornika w instalacji sprężonego powietrza. Jest też wiedza, gdzie zbiornik do kompresora powinien być zamontowany w zakładzie produkcyjnym (Zbiornik do kompresora „suchy” czy „mokry” oraz „Zbiornik czy kompresor – zbiornik do kompresora”) i to omówiłem w oddzielnych poradach.

A co w przypadku sprężarek małej mocy i małej wydajności? Jaka powinna być pojemność zbiornika sprężonego powietrza?

Producenci kompresora określają wielkość zbiornika i z reguły oferują sprężarkę, gdzie pojemność zbiornika ciśnieniowego występuje w dwóch/trzech opcjach, a sam zbiornik ciśnieniowy jest podstawą do zamontowania kompresora śrubowego oraz osuszacza. Taki pakiet posiada nazwę jak np. AirStation, AirCenter, Hypack w zależności od producenta, a nazwa określa kategorie wyposażenia.

Kompresor 500l – pojemność zbiornika czy wydajność pompy?

Internauci wpisują do wyszukiwarki frazę kompresor 500l i należy domyślać się, że intencją jest znalezienie sprężarki o pojemności zbiornika 500 litrów, a nie wydajność kompresora 500l/min.

W tym segmencie (sprężarki śrubowe mniejszej mocy) użytkownicy dbają bardziej o pojemność zbiornika. Panuje przekonanie, że jest on najważniejszy z całego układu.

A przecież nie można z całego systemu wyodrębnić tylko zbiornika. Potem padają pytania o to, jaki dodatkowy zbiornik zamontować. Jak dołączyć drugą sprężarkę? Czy zbiornik 500 l jest odpowiedniej wielkości do zasilenia piaskarki lub innych urządzeń pneumatycznych.

Oferta Gardner Denver

Producent sprężarek śrubowych, grupa Gardner Denver oferuje kompresory powietrza na zbiornikach, a ich wielkość uzależniona jest od modelu/wydajności kompresora i marki:

Sprężarki łopatkowe Hydrovane, ciśnienie robocze 7-10bar

  • Sprężarka łopatkowa Hydrovane HV01RM i HV02RM – zbiornik ciśnieniowy o pojemności 75l
  • Sprężarka łopatkowa Hydrovane HV04RM posiada zbiornik o pojemności 200l
  • Sprężarki łopatkowe Hydrovane HR04ER-HR07ER – zbiornik ciśnieniowy o pojemności 260l
  • Sprężarki łopatkowe Hydrovane HV11-HV22 – występują w wersji ze zbiornikiem sprężonego powietrza o pojemności 272l

Sprężarki śrubowe Gardner Denver, ciśnienie robocze 7-10bar

  • Sprężarki śrubowe Gardner Denver ESM2-ESM6 – zbiornik sprężonego powietrza 200 litrów,
  • Sprężarki śrubowe Gardner Denver ESM4-ESM6 – zbiornik sprężonego powietrza 500l
  • Sprężarki śrubowe Gardner Denver ESM7-ESM11 do wyboru zbiornik 270 lub 500l
  • Sprężarki śrubowe Gardner Denver ESM15-ESM22 – zbiornik do kompresora ma pojemność 500l

Sprężarek w wersji ciśnieniowej 13. barowej, nie montuje się na zbiorniku.

Kompresory śrubowe Champion

Pojemność zbiornika sprężonego powietrza dla sprężarek Champion jest taka sama jak w przypadku kompresorów Gardner Denver. Wynika to z faktu, że jest to równoległa produkcja o podobnych parametrach tylko w innych barwach.

Pojemność zbiornika a wydatek pompy

Pojemność zbiornika nie jest zależna od ciśnienia roboczego, z jakim pracuje urządzenie. Patrząc na wydajność kompresora to zbiornik o tej samej pojemności 500 litrów montowany jest do ESM6 o wydajności 0,45 m³/min @ 10 bar i do ESM22 i wydajności 3,65 m³/min @ 7,5 bar. Dla sprężarek zamontowanych do zbiornika ciśnienie robocze wynosi od 7 do 10 bar.

Oznacza to, że pojemność zbiorników nie powinna być kryterium poszukiwania kompresora. Bo przecież wystarczy, że jego wydatek stopnia sprężającego będzie tak sam jak zapotrzebowanie na powietrze i idealny zestaw już jest gotowy. I to bez zbiornika powietrza.

Dobór zbiornika powietrza

W celu prawidłowego doboru zbiornika sprężonego powietrza trzeba przyjrzeć się charakterowi pracy kompresora i jego zmienności w czasie. Z jakich urządzeń korzysta się w miejscu pracy, co jest podłączone do instalacji sprężonego powietrza lub w jakim celu wykorzystywane jest powietrze.

Dopiero potem można profesjonalnie odpowiedzieć czy sprężarka może być na zbiorniku, czy standardowy zbiornik będzie wystarczający, czy będzie jednak potrzebny znacznie większy, albo dodatkowy zbiornik do kompresora.

Oznacza to, że niezależnie od poziomu wiedzy, w internecie w dalszym ciągu będą pojawiać się frazy kompresor 500l lub śrubowy 500l, gdy dla użytkownika najważniejszy będzie zbiornik do kompresora bez analizy pracy całej instalacji, jak zużywane jest powietrze, jakie jest ciśnienie robocze i spadki ciśnienia.

Jeżeli chcesz sam pobawić się w dobór zbiornika buforowego to zapraszam do przeczytania oddzielnej porady pt. „Zbiornik do sprężonego powietrza”.

Ostatnia uwaga nt. zbiorników

Zbiorniki do kompresorów występują w różnej objętości. Są pionowe i poziome. Zbiorniki buforowe są wykonane z różnych materiałów, a ścianki zbiorników mogą też różnić się grubością materiału.

I jedno jest pewne. Większość przemysłowych instalacji wyposażonych jest w zbiorniki ciśnieniowe, a dzięki nim system pracuje oszczędniej. Koszty eksploatacji są niższe, a powietrze jest bardziej stabilne.

Natomiast zbiorniki nie mogą być kryterium doboru kompresora. Należy przeanalizować cały system. Jeżeli potrzebujesz w tym pomocy, to masz do tego specjalistów (Technika Systemów Sprężonego Powietrza s.c.) – możesz zadzwonić i porozmawiać.

Pamiętaj, że inwestycja w sprężarkę przemysłową to w długim okresie czasu jedynie ok. 10% kosztów jej posiadania, a konsekwencje złego wyboru opłacasz od pierwszej minuty eksploatacji.

5 thoughts on “Zbiorniki do kompresora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *