Zbiornik do kompresora

Zbiornik do kompresora – lokalizacja

W większości przypadków zbiornik do kompresora znajduje się blisko sprężarki. Zależnie od jego lokalizacji względem układu osuszania sprężonego powietrza zbiornik nazywany jest jako “mokry” lub “suchy”.

W artykule pt. “Zbiornik do kompresora suchy czy mokry” opisałem funkcje zbiornika do kompresora oraz wady i zalety obu lokalizacji zbiornika.

Jest tam również sugestia, że warto zainwestować w dwa zbiorniki w celu utrzymania jakości sprężonego powietrza oraz optymalizacji pracy sprężarki.

Dodatkowe miejsce montażu zbiornika

Jest jednak jeszcze jedna potencjalna lokalizacja zbiornika buforowego tj. blisko miejsca wykorzystania sprężonego powietrza. Istnieje jeden przypadek, gdy ta lokalizacja jest zasadna.

Twoja sprężarkownia

Wyobraź sobie swoją instalację sprężonego powietrza. Eksploatujesz sprężarkę zmienno-obrotową z wydajnością ok. 0,5 m³/min przy ciśnieniu 7 bar, mimo że maksymalna jej wydajność wynosi 1,1 m³/min. Moc silnika sprężarki wynosi 7,5 kW.

Przyłącze 3/4”. Instalacja długości 100 m. Spadek ciśnienia na końcu instalacji wyniósłby ok. 0,4 bar. W sprężarkowni masz jeszcze filtry, osuszacz i trochę kształtek po drodze. Całkowity spadek ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza wyniesie minimum 1 bar.

Jest jeszcze zbiornik do sprężarki o pojemności 270 litrów.

Sprężarka pracuje prawie cały czas w obciążeniu na poziomie 50% maksymalnej wydajności i ma jeszcze zapas 0,6 m³/min.

Zbiornik do kompresora zapewnia powietrze do natychmiastowego wykorzystania, gdy zapotrzebowanie na powietrze jest większe niż wydajność sprężarki lub do momentu osiągnięcia maksymalnej wydajności.

O trzech podstawowych możliwościach doboru sprężarki przeczytasz w poradzie pt. „Sprężarka śrubowa i jej dobór”

Inwestujesz w maszynę do powlekania próżniowego

Twój zakład produkcyjny rozwija się i inwestujesz w maszynę do powlekania próżniowego, która ma ciągłe zapotrzebowanie na sprężone powietrze 30 l/min@5bar oraz okresowe zapotrzebowanie do przewietrzania komory na poziomie 600 l/min@6bar przez 3 sekundy. Jeden taki cykl przewietrzania w ciągu minuty.

Ciśnienie 6 bar już masz na przyłączu (mimo ciśnienia na sprężarce 7 bar). Tylko, mimo że sprężarka teoretycznie ma odpowiednią wydajność, bo ma rezerwę 600 l/min to nie zdąży przetłoczyć takiej ilości powietrza do maszyny do powlekania próżniowego oddalonej od niej o 100 m.

Rozwiązanie problemu

Rozwiązania masz dwa:

  • Kupno sprężarki stało-obrotowej o wydajności ok. XXX (do policzenia we własnym zakresie 🙂 ), zainwestowanie dodatkowych netto 15.000-20.000 zł i ciągłe ponoszenie kosztów energii elektrycznej i serwisowania,

albo

  • Kupno zbiornika do kompresora, buforowego za ok. netto 4.500 zł. Zbiornik ten powinien być podłączony na końcu instalacji przy maszynie do powlekania próżniowego. Koszt eksploatacji to jedynie okresowa kontrola UDT. Dodatkowo taka lokalizacja zbiornika do kompresora pozwoli zwiększyć sprawność całej instalacji i może nawet zmniejszy koszt energii elektrycznej pobieranej przez sprężarkę.

Jeżeli masz problem w osiąganiu stabilnego ciśnienia przy swoich maszynach, a sprężarka wydaje się być odpowiedniej wielkości, to warto rozważyć montaż zbiornika buforowego blisko newralgicznych punktów odbioru.

Dodatkowo będzie to suchy typ zbiornika do kompresora, więc będzie mieć wszystkie zalety tego rozwiązania.

Jeżeli buforowe zbiorniki do sprężarek interesują Cię, to zapraszam do innego artykułu pt. „Zbiorniki do kompresora”.

Pamiętaj, że wielkość i lokalizacja zbiornika do kompresora zależy od twojego systemu sprężonego powietrza i tego, co chcesz osiągnąć.

Zbiornik do sprężarki

We wpisie pt. „Sprężarka śrubowa i jej dobór” pokazałem trzy przykłady profilu zużycia sprężonego powietrza.

zapotrzebowanie na sprężone powietrze

W każdym z tych profili, średnie zapotrzebowanie na sprężone powietrze wynosi 1 m³/min.

W okresowym zapotrzebowaniu zbiornik do kompresora jest obowiązkowy. Prawidłowo dobrana pojemność zbiornika do sprężarki pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

W profilu zmienne zapotrzebowanie powinna być zastosowana sprężarka z falownikiem. Pojemność zbiornika do kompresora może być mniejsza niż w poprzednim przypadku.

Minimalna lub zalecana wielkość zbiornika do sprężarki czasami jest podana w instrukcji obsługi, ale to od Twoich warunków eksploatacyjnych zależy tak naprawdę jakiego zbiornika buforowego potrzebujesz.

Prawidłowo dobrane zbiorniki do sprężarek potrafią zaoszczędzić Ci konkretne pieniądze w długim okresie eksploatacji, a inwestycja w bufor jest jednorazowa.

Jeżeli chcesz sam pobawić się w dobór zbiornika buforowego to zapraszam do przeczytania oddzielnej porady pt. „Zbiornik do sprężonego powietrza”.

Wszelkie podobieństwo do prawdziwych instalacji sprężonego powietrza, postaci i zdarzeń jest wyłącznie przypadkowe, ale jeżeli masz podobny problem, to zapraszam do kontaktu w celu omówienia rozwiązania.

4 thoughts on “Zbiornik do kompresora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *