Jaki kompresor do piaskowania?

Piaskowanie jest jedną ze strumieniowych metod oczyszczania. Należą do nich jeszcze śrutowanie, szkiełkowanie, sodowanie albo czyszczenie suchym lodem. Wprawdzie każda z tych metod wykorzystuje inne ścierniwo, ale posiada jedną wspólną cechę: wykorzystują sprężone powietrze do ruchu ścierniwa.

A sprężone powietrze pochodzi z kompresora do piaskowania, a właściwie to z kompresora, dobieranego do technologii. Dobranego do konstrukcji piaskarki. Dobranego do używanej dyszy. Może to być kompresor łopatkowy albo kompresor śrubowy, bo oba są przeznaczone do ciągłej pracy pod obciążeniem.

Piaskowanie jest metodą dzięki, której czyszczona powierzchnia jest pozbawiana nalotów i wyrównywana. Powierzchnia po procesie piaskowania charakteryzuje się również odpowiednią chropowatością do położenia warstwy ochronnej np. malowania proszkowego.

Aby piaskowanie było skuteczne, to powietrze musi charakteryzować się odpowiednią wydajnością, ciśnieniem oraz jakością i czasem dostępności.

Wydajność sprężarki powietrza

Do określenia wydajności należy zweryfikować zapotrzebowanie na sprężone powietrze w karcie produktu urządzenia do piaskowania.

Z reguły wiąże się ze średnicą dyszy oraz planowanym ciśnieniem piaskowania. Istnieje kilka rodzajów piaskarek, począwszy od zwykłej syfonowej, poprzez kabinowe, aż do piaskarek komorowych. Piaskarki te wyposaża się w sterowanie mechaniczne, ale też opcją będzie sterowanie pneumatyczne.

Dlatego wymogi producenta dla sprawnego piaskowania bierze się pod uwagę przy wyborze kompresora do piaskarki.

Ciśnienie robocze kompresora do piaskowania

Z reguły piaskowanie wykonuje się przy ciśnieniu 5-6 bar. Większość producentów piaskarek określa maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 10 bar. To prawie dwa razy więcej niż wcześniej podane ciśnienie.

W profesjonalnym, przemysłowym lub usługowym zastosowaniu chodzi o jakość piaskowania. Ale też szybkość jest bardzo ważna i w przypadku trudnych do oczyszczenia powierzchni dostępne większe ciśnienie robocze będzie dużą zaletą kompresora.

Jakość sprężonego powietrza do piaskowania

Metoda strumieniowa nie lubi wilgotnych zanieczyszczeń sprężonego powietrza. Powietrze wykorzystywane do piaskowania o podwyższonych wymaganiach powinno być klasy 5-3-4 zgodnie z normą ISO 8573-1.

Oznacza to, że instalację sprężonego powietrza wyposaża się w osuszacz chłodniczy gwarantujący ciśnieniowy punkt rosy +3ºC, filtry wstępny i odolejający.

Dla niskich wymagań pracy często ogranicza się inwestycję w uzdatnianie sprężonego powietrza tylko do separatora cyklonowego zwanego też odwadniaczem.

Czy wiesz, że na jakość sprężonego powietrza wpływa też instalacja pneumatyczna, którą powietrze jest dostarczane do odbiorników albo lokalizacja zbiornika buforowego względem osuszacza?

Czas dostępności sprężonego powietrza

Zakładając, że piaskowanie wykonuje się w profesjonalnym przedsiębiorstwie i jest jednym z ogniw w łańcuchu produkcyjnym, to sprężone powietrze musi być dostępne przez długi czas i to stabilnie. Takie wymagania spełnia kompresor śrubowy albo kompresor łopatkowy.

Do hobbystycznego zastosowania dopuszczalny jest kompresor tłokowy. Należy jednak mieć świadomość, że system uzdatniania sprężonego powietrza odgrywa ważną rolę w osiągnięciu jakości powietrza. Kompresor taki nie będzie mógł też pracować w sposób ciągły.

Kompresor do piaskowania z oferty Gardner Denver, Champion i Hydrovane

Załóżmy, że chcemy zasilić sprężonym powietrzem zakładową piaskarkę kabinową o wymiarach komory 0,6 x 0,6 x 1,0m (360 litrów) i piaskować dyszą o średnicy 5mm. Jej zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest na poziomie:

  • ciśnienie 5 bar – 1,6 m3/min
  • ciśnienie 6 bar – 2,0 m3/min
  • ciśnienie 7 bar – 2,3 m3/min
  • ciśnienie 8 bar – 2,7 m3/min
  • ciśnienie 9 bar – 3,0 m3/min
  • ciśnienie 10 bar – 3,3 m3/min

Uwaga: Każdy producent może dysponować dyszami wykonanymi w innej technologii i te dane mogą się nieznacznie różnić od podanych.

Wymogi te będą spełniać następujące sprężarki:

  • Kompresor śrubowy Gardner Denver o mocy 22 kW, model ESM22 w wersji AirStation, zbiornik o pojemności 500 litrów i osuszacz chłodniczy
  • Kompresor śrubowy Champion o mocy 22 kW, model FM22, zbiornik o pojemności 500 litrów i osuszacz chłodniczy
  • Kompresor łopatkowy Hydrovane o mocy 22 kW, model HV22 AERD w wersji Hypack, pojemność zbiornika 272 litry i osuszacz chłodniczy.

Jeżeli jednak byłaby to większa piaskarka wykorzystująca dyszę o średnicy 10mm to kompresor do piaskowania powinien mieć moc silnika 75kW i wydajność minimum 11,0 m³/min@10 bar.

Jaki kompresor do piaskowania wybrać?

W naszej ofercie mamy stacjonarne, przemysłowe sprężarki śrubowe o mocy od 2,2kW do 250kW. O wydajności od 0,2 do 47m³/min. Ze zbiornikiem i osuszacze albo wolnostojące. W ofercie są też osuszacze i filtry.

Wśród tego całego asortymentu jest na pewno Twoja sprężarka, która zapewni ci niezawodne sprężone powietrza o odpowiedniej ilości i jakości, wymagane do piaskowania, śrutowania, sodowania, szkiełkowania niezależnie od tego, jaką technologią czyścisz powierzchnie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze, to świetnie trafiłeś. Czekam na Twój telefon i chętnie przedstawię ci ofertę naszych kompresorów. A w ofercie znajdzie się odpowiedni kompresor łopatkowy albo kompresor śrubowy.

One thought on “Jaki kompresor do piaskowania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *