Piaskarka syfonowa i kompresor do piaskowania

Piaskowanie z wykorzystaniem piaskarki syfonowej jest jedną z metod czyszczenia strumieniowo-ściernego, które wymaga kompresora. Jaki kompresor do piaskowania będzie najlepszy? Wszystko zależy od parametrów piaskarki syfonowej.

Czym jest piaskarka syfonowa?

To urządzenie mobilne pozwalające na szybkie i łatwe oczyszczanie twardych powierzchni takich jak metal, kamień, beton i czasami drewno z pokrywających je zanieczyszczeń. Zanieczyszczeniem głównie jest rdza lub warstwy farby.

Gdzie jest wykorzystywana piaskarka syfonowa?

Wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba czyszczenia i renowacji powierzchni. Mogą to być warsztaty samochodowe, warsztaty ślusarskie, warsztaty w gospodarstwach rolniczych, albo garaże majsterkowiczów lub pracownie artystyczne i rzemieślnicze.

Zastosowanie piaskarki syfonowej jest uzasadnione, gdy potrzebna jest większa skuteczność i prędkość czyszczenia w porównaniu z pistoletem ze zbiornikiem.

Możliwość regulacji ciśnienia czyszczenia i dozowania ilości ścierniwa sprawia, że piaskarka syfonowa jest bardzo uniwersalnym urządzeniem pozwalającym na dostosowanie parametrów roboczych do zanieczyszczenia i rodzaju podłoża.

Od czego zależy skuteczność piaskowania?

Oprócz samej piaskarki syfonowej, średnic przewodów, rodzajów zaworów i wszystkich elementów wpływających na przepływ mieszanki powietrza ze ścierniwem istnieją trzy podstawowe czynniki wpływające na skuteczność piaskowania:

Ścierniwo – piasek do piaskarki

Ścierniwa charakteryzują się twardością w skali Mohs’a. Począwszy od sody o twardości ok 2,5 poprzez kwarcowy piasek do piaskarki o twardości 5-7, kończąc na węgliku krzemu o twardości 9-10. W zależności od rodzaju powierzchni czyszczonej i zanieczyszczenia oraz przeznaczenia piaskarki syfonowej, w celu uzyskania najwyższej skuteczności czyszczenia należy dobrać odpowiednie ścierniwo.

Dysza do piaskowania

Jest elementem na końcu całego układu. Wykonuje się ją z materiałów o podwyższonej odporności na ścieranie, bo przez nią przepływa materiał ścierny. Jest też częścią eksploatacyjną, wymienianą po rozkalibrowaniu właśnie z powodu przepływu ścierniwa.

Posiadają konstrukcję określającą kierunek i kształt strumienia oraz szybkość piaskowania. Wybór dyszy do piaskowania, zależy głównie od dostępnej wydajności sprężarki.

Kompresor do piaskowania

Najważniejsze urządzenie w całym systemie, aby uzyskiwać najwyższą wydajność piaskowania i najniższe koszty czynności.

Każda z dysz do piaskowania ma określoną charakterystykę mówiąca ile sprężonego powierza i przy jakim ciśnieniu potrzebne jest do optymalnego przepływu ścierniwa w celu osiągnięcia największej skuteczności czyszczenia.

Posiadając dyszę do piaskowania o za małej średnicy, traci się na wydajności czyszczenia. Z kolei za duża średnica wewnętrzna dyszy do piaskowania, obniża efektywne ciśnienie piaskowania i jego skuteczność.

Dobór kompresora do piaskowania

Na jednej z grup tematycznych na Facebooku użytkownik zadał pytanie, jaki kupić kompresor do zasilania piaskarki syfonowej. Powinno to być coś wydajniejszego, najlepiej śrubowy, ale koszty wysokie więc może tłokowy, tylko solidny, bo właśnie dotychczas eksploatowany wyzionął ducha.

Odpowiedzi było wiele. Inni użytkownicy polecali kompresory śrubowe, ale też sprężarki tłokowe Airpol, Pomet, WAN, pompa 3090, kompresor z butli Aspy 180l, sprężarka Kowal 3090, a nawet samoróbki.

Padło również stwierdzenie, że sprężarka zepsuła się, bo pewnie użytkownik piaskował bez przerw kompresorem nieprzystosowanym do pracy ciągłej i bez dodatkowego wentylatora chłodzącego sprężarkę.

Proponowane wydajności rozpoczynały się od 390 l/min, a moce silnika od 5,5 kW.

Pokazuje to świadomość, że sprężarka do profesjonalnego piaskowania musi być dostosowana do pracy ciągłej i mieć odpowiednią wydajność. Zabrakło jednak informacji o zasadzie doboru kompresora do piaskowania lub innych metod strumieniowo-ściernych.

Parametry kompresora do piaskowania

Patrząc na pierwszą z brzegu ulotkę piaskarki syfonowej i niezależnie od wielkości zbiornika widzę następujące parametry:

Regulowane ciśnienie robocze od 4 do 8 bar i zawór bezpieczeństwa na maksymalne ciśnienie 8,5 bar – oznacza to, że wersja ciśnieniowa kompresora powinna być na 8 bar.

Dysze dołączone w zestawie o średnicy wewnętrznej 2,5 mm, 3,0 mm, 4,0 mm, 4,5 mm.

Zużycie powietrza:

  • dysza 2,5 mm – 170 l/min @ 8 bar
  • dysza 3,0 mm – 340 l/min @ 8 bar
  • dysza 4,0 mm – 570 l/min @ 8 bar
  • dysza 4,5 mm – 710 l/min @ 8 bar

Do wyboru mamy dwie marki kompresorów:

  • Sprężarka śrubowa Gardner Denver – marka wyżej pozycjonowana, do zastosowań przemysłowych i wszędzie tam gdzie jest wymagana wysoka trwałość i niezawodność.
  • Sprężarka śrubowa Champion – marka należąca do grupy Gardner Denver. Trochę inaczej pozycjonowana, inne specyfikacje i sposób dystrybucji, ale w dalszym ciągu ta sama trwałość i niezawodność.

Piaskarki syfonowe z reguły są wyposażeniem warsztatów, gdzie środki finansowe przeznaczane na zakup kompresora są ograniczone budżetem w średniej wysokości. Podstawowym wyborem jest kompresor tłokowy, a dopiero dodatkowym jest kompresor śrubowy.

Z tego względu marka Champion jest idealnym rozwiązaniem.

W ramach tej marki istnieją dwie sprężarki do piaskowania o tej samej mocy silnika 7,5 kW:

  • Sprężarka śrubowa Champion FM6 – wydajność 940 l/min @ 8 bar
  • Sprężarka śrubowa Champion FM7 – wydajność 990 l/min @ 8 bar

ustawiając najniższe ciśnienie robocze 5 bar, wydajności są następujące:

  • Sprężarka śrubowa Champion FM6 – wydajność 970 l/min @ 5 bar
  • Sprężarka śrubowa Champion FM7 – wydajność 1020 l/min @ 5 bar

Różnica pomiędzy tymi modelami jest taka, że FM6 jest największą sprężarką z typoszeregu FM2-FM6, a FM7 jest najmniejszą sprężarką z typoszeregu FM7-FM11. Z tego względu występują różnice konstrukcyjne, wyposażenia i dostępnych opcji, ale również też różnica w cenie zakupu.

Jeżeli chcesz poznać najlepszą cenę na sprężarkę śrubową Champion FM07 w wersji ciśnieniowej 10 bar to przeczytaj odpowiedni wpis.

O szczegółach możemy porozmawiać telefonicznie lub odpowiem mailem.

Co jeszcze potrzeba do kompresora do piaskowania?

Sprężarka sprężarce nierówna. Zwłaszcza przy piaskowaniu. Wymiana dyszy powinna nastąpić, gdy średnica wewnętrzna dyszy zwiększy się z powodu zużycia i osiągnie następny wymiar. Oznacza to, że zapotrzebowanie na sprężone powietrze może dojść do poziomu 1100 – 1200 l/min. W takim przypadku przyda się jeszcze zbiornik buforowy zapewniający dodatkową ilość sprężonego powietrza.

Zbiornik powietrza

Oba modele sprężarek posiadają w opcji ciśnieniowy zbiornik buforowy. Pojemność zbiornika do kompresora wynosi 270 l albo 500 l, a sama sprężarka jest zamontowana na zbiorniku. O doborze wielkości zbiornika możesz przeczytać we wpisie pt. „Zbiorniki do kompresora”.

Odwadniacz / separator cyklonowy

Podczas procesu sprężania i późniejszego schładzania powietrza następuje wykraplanie wilgoci. Wilgoć ta w postaci kondensatu wpływa niekorzystnie na proces mieszania powietrza ze ścierniwem oraz sam proces czyszczenia. Do usunięcia części kondensatu stosuje się odwadniacz zwany też separatorem cyklonowym. Musi być on wyposażony obowiązkowo w automatyczny dren / spust kondensatu, żeby wykroplona woda nie przemieściła się dalej ze ścierniwem. Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o odwadniaczu, to przeczytaj wpis pt. „Odwadniacz do kompresora”.

Chłodnica wentylatorowa / chłodnica końcowa

Sprężone powietrze jest schładzane przez chłodnicę do temperatury o ok. 10ºC większej od temperatury otoczenia. Dzięki temu dalsza część wilgoci wykrapla się, a suchsze sprężone powietrze zasila następne urządzenia w instalacji.

Osuszacz chłodniczy

Najlepszym jednak rozwiązaniem w celu osuszenia sprężonego powietrza jest zastosowanie osuszacza chłodniczego zwanego też osuszaczem ziębniczym, albo osuszaczem kondensacyjnym.

Zapewnia on ciśnieniowy punkt rosy na poziomie 3-5ºC zgodnie z normą ISO8573-1.

Sprężone powietrze uzdatnione w osuszaczu doskonale nadaje się do zastosowania w czyszczeniu strumieniowo-ściernym, czyli piaskowaniu, sodowaniu lub szkiełkowaniu.

Sprężarki śrubowe Champion do piaskowania

Proponowane śrubowe kompresory do piaskowania Champion FM6 i FM7 o mocy silnika 7,5kW i wydajności 940-990 l/min @ 8bar mogą być oferowane w wersji wolnostojącej, w wersji zamontowanej na zbiorniku, albo na zbiorniku i wyposażone dodatkowo w osuszacz chłodniczy.

Niezależnie od tego, jaką wybierzesz drogę do posiadania śrubowego lub łopatkowego kompresora do piaskowania, to zawsze znajdę odpowiednie rozwiązanie. A dodatkowo, jeżeli jesteś z branży przemysłowej i dysponujesz trochę większym budżetem to mam jeszcze rozwiązanie w postaci sprężarek śrubowych Gardner Denver – wystarczy zadzwonić, wysłać maila, albo skorzystać z formularza kontaktowego.

Sprężarki, które zasilają piaskarki kabinowe lub komorowe, potrzebują trochę więcej sprężonego powietrza. W artykule pt. „Jaki kompresor do piaskowania” przeczytasz o idealnej sprężarce do piaskowania dyszą o średnicy wewnętrznej 5,0 mm.

Gdybyś jednak planował usługi mobilne i chciał wybrać kompresor spalinowy do piaskowania, to w ofercie pojawia się marka CompAir, bardzo popularna wśród firm zajmujących się takimi usługami oraz w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.