Wymiennik ciepła do sprężarki śrubowej

Wymiennik ciepła do sprężarki

W czasach zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko coraz większy nacisk kładzie się na rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej. Czy wymiennik ciepła do sprężarki śrubowej jest dla Ciebie?

Stosowane są sprężarki o konstrukcji zapewniającej najniższe wskaźniki zużycia energii elektrycznej do wyprodukowania jednostki objętości sprężonego powietrza, a sprzedawcy prześcigają się w wyliczeniach kosztu posiadania sprężarki.

Porównywany jest kompresor śrubowy z kompresorem łopatkowym, albo sprężarka stałoobrotowa ze sprężarką z falownikiem. W ramach jednego rozwiązania występują też różnice w kosztach obsługi serwisowej albo poziomu inwestycji w zakup sprężarki powietrza.

Jest jeszcze jeden aspekt brany pod uwagę tj. wymiennik ciepła lub jego brak.

Producenci sprężarek śrubowych i łopatkowych podają, że wartość ciepła odpadowego, które można odzyskać ze sprężarki jest na poziomie 94-96%. Sprężanie powietrza powoduje wytwarzanie ciepła, które dalej jest usuwane do otoczenia i tracone.

Gdy do produkcji sprężonego powietrza zużywane jest 100% energii elektrycznej to:
• 72% ciepła możesz odzyskać z układu oleju
• 13% jest do odzyskania z chłodnicy powietrza
• 9 % ciepła wypromieniowane jest przez silnik elektryczny do chłodzącego go powietrza
• 4% ciepła pozostaje w sprężonym powietrzu
• 2% to ciepło wypromieniowane do otoczenia przez sprężarkę

wykres strat ciepła

Jak widać 85% traconego ciepła można w prosty i szybki sposób odzyskać w każdym momencie eksploatacji sprężarki powietrza. Począwszy od wyposażenia jej w fabryce i montażu instalacji w sprężarkowni, skończywszy na wyposażeniu jej w późniejszym okresie.

Zastosowanie wyrzutni chłodzącego powietrza

Powietrze chłodzące przechodzące przez chłodnice oleju i powietrza ogrzewa się i jest usuwane poza sprężarkę. Montując kanał wyrzutni możesz to ciepło wykorzystać.

kanał wyrzutni

Możesz też je usunąć latem poza sprężarkownię i dzięki temu warunki otoczenia w sprężarkowni będą optymalne. Kanały wyrzutni wykonywane są blachy, która jest doskonałym przewodnikiem ciepła więc warto je zaizolować, aby nie oddawały odzyskanego ciepła z powrotem do otoczenia.

kanał wyrzutni izolowany

Jeżeli kanał wyrzutni wyposażony jest w kierownicę to zimą ciepłe powietrze może być kierowane do sprężarkowni. W takim przypadku w sprężarkowni bez systemu cieplnego ogrzewania temperatura nie spadnie poniżej 1ºC jeżeli kompresor będzie pracował cały czas.

wyrzutnia ciepłego powietrza

kanały wyrzutni

Ciepło to można też skierować na halę produkcyjną ograniczając koszty ogrzewania.

Zastosowanie wymiennika ciepła

Wymiennik ciepła jest urządzeniem, w którym następuje przekazywanie ciepła pomiędzy dwoma płynami o różnych temperaturach. Może też to być rozwiązanie przepływu innych mediów tj. gaz-gaz lub gaz-ciecz.

Do wyboru jest kilka konstrukcji wymienników ale najbardziej popularnym w przemyśle sprężarkowym jest wielopłytowy wymiennik ciepła.

płytowy wymiennik ciepła

Do wyboru masz dwa rozwiązania:
• wymiennik ciepła zewnętrzny montowany na miejscu eksploatacji
• wewnętrzny wymiennik ciepła montowany fabrycznie albo montowany w miejscu eksploatacji

Zewnętrzny wymiennik ciepła Champion CHAirwatt

Przeznaczony jest do odzysku ciepła odpadowego, które powstaje przy sprężaniu powietrza i jest niezależnym urządzeniem wymagającym miejsca obok sprężarki.

Umożliwia on odzyskanie do 72% energii zużywanej przez sprężarkę łopatkową lub kompresor śrubowy.

Energię tą odzyskuje się w postaci ciepła. Odzyskane ciepło może być wykorzystane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania lub jako ciepło procesowe np. do podgrzewania kadzi fermentacyjnych w browarach.

Zewnętrzny wymiennik ciepła Champion CH-Airwatt jest na tyle uniwersalny, że może współpracować ze sprężarkami śrubowymi lub łopatkowymi innych producentów.

Jeżeli chcesz poznać ofertę na ten wymiennik ciepła do sprężarki śrubowej lub sprężarki łopatkowej to napisz do mnie.

Napisz do mnie

Płytowe wymienniki ciepła zasada działania

Wymiennik ciepła Champion CHAirwatt posiada dwa oddzielne obiegi, którymi przepływa woda lub olej. Wymiennik ciepła jest podłączony do obiegu oleju w sprężarce łopatkowej lub kompresorze śrubowym. Wewnątrz wbudowanego płytowego wymiennika, olej ze sprężarki oddaje ciepło do wody użytkowej.

Champion wymiennik ciepła do sprężarki śrubowej

Wymiennik ciepła Champion CHAirwatt jest zabezpieczony zaworem termostatycznym, który utrzymuje temperaturę oleju powyżej zadanej.

Właściwa temperatura oleju ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej i długiej pracy sprężarki śrubowej.

Dopóki temperatura oleju nie osiągnie wartości ustawionej na zaworze, obieg wody jest nieaktywny. Gdy temperatura oleju osiągnie zadaną wartość, zawór termostatyczny otwiera przepływ wody przez płytowy wymiennik ciepła. Temperaturę włączenia zaworu termostatycznego można ustawić w zakresie od 60°C do 90°C.

Ciepło jest odbierane z oleju i jego temperatura spada, a woda użytkowa ogrzewa się.
Im mniejszy przepływ wody, tym wyższa jej temperatura na wylocie.

Champion wymiennik ciepła do kompresora

Wymiennik ciepła Champion CH-Airwatt posiada również dwa termometry zamontowane na obudowie do monitorowania temperatury wody na wlocie i wylocie.

Wymiennik ciepła Champion CH-Airwatt

Zewnętrzny wymiennik ciepła występuje w czterech wielkościach. W zależności od mocy silnika sprężarki śrubowej lub łopatkowej wymiennik charakteryzuje się odpowiednią zdolnością odzysku ciepła.

Model wymiennikaMoc silnika sprężarki (kW)Moc cieplna (kW)
CH-Airwatt 2215 – 2212 – 17,6
CH-Airwatt 3726 – 3720,8 – 29,6
CH-Airwatt 7545 – 7536 – 60
CH-Airwatt 10090 – 13272 – 100

Wymiennik ciepła wewnętrzny montowany w sprężarce

Wymiennik ten jest oferowany jako opcja do montażu w fabryce albo jako zestaw modernizacyjny montowany przez serwis w miejscu eksploatacji kompresora śrubowego.

Zestaw taki składa się z wymiennika płytowego, regulowanego termostatu, zaworów przyłączeniowych, armatury i przewodów, a czasami też oleju syntetycznego.

W przypadku montażu wymiennika w fabryce nie ma problemu z doborem wymiennika do konkretnej sprężarki, bo zespół fabryczny ma określone opcje produkcyjne i dostępne wymienniki płytowe.

wymiennik ciepła w sprężarce śrubowej

W przypadku montażu wymiennika w miejscu eksploatacji należy poradzić się serwisu w celu zamówienia odpowiedniej wielkości konstrukcji i kompletnego wyposażenia.

płytowe wymienniki ciepła

Źle dobrany wymiennik płytowy może:
przeciekać – płyty wymiennika uszczelniane są nałożoną warstwą uszczelniacza. W przypadku zbyt dużych temperatur następuje przyspieszony proces starzenia się uszczelnienia i wycieki cieczy.
generować zwiększone spadki ciśnień – kanały, którymi płyną ciecze w płytach wymiennika posiadają mały przekrój. Źle dobrany wymiennik będzie generować zwiększone koszty pompowania cieczy użytkowej.

Opłacalność inwestycji w wymiennik ciepła

Niezależnie od wybranej konstrukcji wymiennika zwrot z inwestycji jest bardzo szybki.

W poniższej tabelce zobaczysz jakie są potencjalne oszczędności podczas eksploatacji sprężarki śrubowej Champion o mocy znamionowej silnika 45 kW w zależności od rocznego wykorzystania.


sprężarka śrubowa z wymiennikiem ciepła

Do kalkulacji przyjąłem tylko wymiennik ciepła, a przecież istnieje jeszcze potencjał oszczędności z odzysku ciepła z kanału wyrzutni.

Znamionowa moc silnika sprężarki45kW
Maksymalny pobór energii elektrycznej52kW
Strumień ciepła do odzyskania72% – z chłodnicy oleju
Moc cieplna wymiennika ciepła36kW
Wykorzystanie roczne sprężarki150250366dni
Ilość godzin pracy sprężarki dziennie81624godzin/dzień
Wykorzystanie roczne sprężarki1 2004 0008 784godzin
Cena oleju napędowego4,50PLN/l
Kaloryczność oleju opałowego9 861kWh/l
Sprawność spalania70%
Potencjalna oszczędność28 16393 876206 152PLN/rok

Do wyboru masz dwie opcje – fabrycznie montowany wewnętrzny wymiennik lub wolnostojący zewnętrzny wymiennik, który jest droższy w zakupie, ale i tak zwrot z inwestycji jest bardzo szybki.
W przypadku rocznego wykorzystania sprężarki na poziomie 4000 godzin zwrot z inwestycji wynosi kilka miesięcy.

Jeżeli chcesz porozmawiać o szczegółach i kalkulacji to czekam na Twój telefon.

Zadzwoń do mnie

One thought on “Wymiennik ciepła do sprężarki śrubowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *