Osuszacz membranowy jest idealnym rozwiązaniem, gdy ciśnieniowy punkt rosy wymagane jest w punkcie jego wykorzystania.
Miejscowe uzdatnianie sprężonego powietrza jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, bo uzdatnia się tylko wymaganą ilość do wymaganej czystości zamiast całe wyprodukowane sprężone powietrza.
Podstawowe zalety osuszacza membranowego to:
- łatwość montażu
- bezobsługowość
- brak kosztów zasilania elektrycznego
Niskie zużycie powietrza regeneracyjnego jest czynnikiem przemawiającym za decyzją w sprawie takiego lokalnego uzdatniania.
Zabezpieczenie osuszacza membranowego
Do osuszacza membranowego dopływa wilgotne powietrze. Dlatego, na początku należy zadbać o zabezpieczenie membrany osuszacza przed zgubnym wpływem wody i cząstek stałych. Zatrzymuje je filtr do filtracji wstępnej / separator (1).
W drugim etapie następuje w filtrze koalescencyjnym (2) usunięcie aerozoli oleju, a jakość sprężonego powietrza odpowiada już zgodnie z normą ISO 8573-1:2010 klasie 1 dla cząstek stałych.
Pozostało teraz usunięcie wilgoci w osuszaczu membranowym i uzdatnienie sprężonego powietrza do wymaganej klasy poprzez osiągnięcie potrzebnego ciśnieniowego punktu rosy.
Przepływ powietrza w osuszaczu
Wilgotne sprężone powietrze przepływa przez wiązkę membran (rurek / włókien), które są puste w środku. Grubość ścianki membrany to ok. 150 mikronów. Włókna wykonane są ze specjalnej membrany zaprojektowanej do przepuszczania pary wodnej. Pod mikroskopem wyglądają jak gąbka.
Na zewnątrz rurek płynie powietrze regeneracyjne w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu wilgotnego powietrza, bo pobierane jest ono z końca membran.
Wskutek różnicy wilgotności i przeciwbieżnego kierunku przepływu powietrza, wilgoć dyfunduje ze sprężonego powietrza do powietrza regenerującego, a następnie wydalana jest z powietrzem regenerującym do atmosfery.
Ciśnieniowy punkt rosy
Przy takiej konstrukcji osuszacza sprężone powietrze można wysuszyć do ciśnieniowego punktu rosy od +15°C do -40°C.
Oznacza to osiągnięcie następujących klas jakości sprężonego powietrza w zakresie wilgoci zgodnych z normą ISO 8573-1:2010 (więcej przeczytasz o punkcie rosy w dedykowanej poradzie).
- Klasa 2 – ciśnieniowy punkt rosy -40°C
- Klasa 3 – ciśnieniowy punkt rosy -20°C
- Klasa 4 – ciśnieniowy punkt rosy +3°C
- Klasa 5 – ciśnieniowy punkt rosy +7°C
- Klasa 6 – ciśnieniowy punkt rosy +10°C
Dobór osuszacza membranowego
Norma opisująca osuszacze sprężonego powietrza, ich specyfikacje i sposób badań to ISO 7183.
Standardowe warunki otoczenia, do których dobiera się osuszacz to temperatura sprężonego powietrza +35°C i ciśnienie 7 bar g.
Osuszacz membranowy dobiera się do poziomu przepływu sprężonego powietrza i oczekiwanego ciśnieniowego punktu rosy. Do doboru musisz więc znać parametry pracy w swojej aplikacji. Ale dzięki temu można bardzo dokładnie dobrać typoszereg osuszacza membranowego i jego nastawy.
Pamiętaj, że ilość osuszonego sprężonego powietrza jest mniejsza niż ilość dostarczonego powietrza, bo powietrze regenerujące usuwane jest wraz z wilgocią do atmosfery.
Dalsze uzdatnianie sprężonego powietrza
Pozbawiłeś powietrze cząstek stałych i wilgoci. Za osuszaczem membranowym montuje się jeszcze filtr z węglem aktywnym (4), dzięki któremu usuwane są opary oleju, węglowodory oraz zapachy. Jakość sprężonego powietrza pod względem oleju odpowiada klasie 1 wg. ISO 8573-1:2010 (o klasach czystości powietrza przeczytasz w dedykowanej poradzie).
Dopasowanie ciśnienia
Za pomocą regulatora ciśnienia (5) istnieje możliwość zredukowania ciśnienia sprężonego powietrza indywidualnie do wymagań aplikacji. Manometr pozwala na wizualizację ciśnienia, a pokrętło, które możesz zablokować w odpowiedniej pozycji na regulację poziomu ciśnienia za osuszaczem membranowym.
Ciśnieniowy punkt rosy
Samego osuszacza membranowego nie musisz wyposażać w ww. filtry i reduktor ciśnienia. Zapewnia ciśnieniowy punkt rosy zgodnie z Twoimi wymaganiami. Musisz jednak zabezpieczyć go przed zgubnym wpływem wody i oleju, aby membrana nie uległa uszkodzeniu.
Jeżeli jesteś pewny swojego centralnego systemu uzdatniania sprężonego powietrza i długość instalacji jest nieduża, to można zamontować osuszacz bez filtrów.
Pamiętaj, robisz to na swoją odpowiedzialność, bo musisz zapewnić 1 klasę powietrza dla cząstek stałych i oleju !!!
Koszty dodatkowego filtra zabezpieczającego nie są duże. Twoja produkcja jest pewnie ważna, skoro potrzebujesz uzdatnionego sprężonego powietrza. Nie oszczędzaj na zabezpieczeniach!
Jakbyś chciał o tym porozmawiać, to zapraszam do kontaktu.
3 thoughts on “Punkt rosy i osuszacz membranowy”